Durian je ovoce bohaté na vitamíny i minerály. Bohužel ale také silně zapáchá
Durian je ovoce nejen lahodné, ale i bohaté na vitamíny a minerály. Jeho popularitu ale mírně kazí to, že nevábně voní. Zralý durian poznáte podle charakteristického zápachu a podle toho, že začíná podélně pukat.
Durian pochází z jihovýchodní Asie. Durian bývá přezdívaný král ovoce – labužníky celého světa je považovaný za lahodnou pochoutku.
Bývá oslavován jako nejzdravější dezert na světě. Je charakteristický svou velikostí, silnou vůní a tlustou slupkou pokrytou pyramidovitými trny. Plod může dorůst délky až 30 centimetrů a průměru 15 centimetrů a váží obvykle mezi jedním a třemi kilogramy.
Chuť dužiny durianu je hodně specifická – ovocně kořenitá, jemně podobná mandlím. Masitá až pudinkovitá dužina připomíná chutí zčásti vanilku a zčásti cibuli. I přes nepříjemný zápach jsou tyto plody velmi oblíbené. Obsahují vitamín C, B6, železo, draslík, měď, mangan, hořčík, bílkoviny, samozřejmě vlákninu
Durian je opravdu velmi silně aromatický, dokonce tak, že bývá zakazován v hotelích, v městské i letecké dopravě.
Toto ovoce má antioxidační vlastnosti, pomáhá bojovat s volnými radikály. Má také nízký glykemický index, proto nezpůsobuje skoky v hladině cukru v krvi. Durian dokáže redukovat známky předčasného stárnutí, včetně jemných linek, vrásek nebo stařeckých skvrn.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.