Wakame je možné přidat třeba do salátu. Je výborným zdrojem chlorofylu a minerálů
Wakame je druh hnědé mořské řasy, která se pěstuje hlavně v Koreji a Japonsku. Správně ochucený salát wakame je skutečnou lahůdkou, která navíc prospívá i našemu zdraví.
Wakame řasu, která je doma v Japonsku, Číně nebo Koreji, seženete u nás v prodejnách se zdravou výživou nebo asijskými potravinami.
Obsahuje mnoho živin – vitamíny A, C a E. Z minerálů vápník, železo, hořčík a samozřejmě také chlorofyl. Navíc je i skvělým zdrojem vlákniny.
Zlepšuje krevní oběh, zdraví vlasů a pokožky, podporuje trávení. Má mírně nasládlou chuť a hodí se všemožných pokrmů – polévek, omáček, dipů, dresinků, suši.
Můžete ji kombinovat s čerstvou zeleninou, tofu, rybami a samozřejmě mořskými plody. Také skvěle doplňuje luštěniny, jako jsou fazole nebo čočka. Dodá jim extra chuť a výživnou hodnotu.
Nejoblíbenější je wakame salát – tradiční japonské jídlo. Je osvěžující, zdravé a může být předkrmem nebo i přílohou. Pro vysoký obsah přírodního jódu se doporučuje se lidem, kteří vynechávají ze svého jídelníčku ryby a mořské živočichy.
Jak na to? Nejprve namočte sušenou řasu wakame na pět minut do vody. Poté je slijte a vymačkejte z ní přebytečnou vodu. V malé misce smíchejte sójovou omáčku, rýžový ocet, sezamový olej, cukr a sezamová semínka. Poté směs nalijte na wakame a míchejte, až se vše rovnoměrně pokryje.
Související
-
Jestli chcete trochu odlehčit jídelníček, vyzkoušejte „mořskou zeleninu“ – řasy
Mořské řasy bývají označovány za elixír života. Tato „mořská zelenina“ obsahuje mnohem víc minerálních látek, vitamínů, vlákniny a bílkovin než ta běžná.
-
Nebojte se mořské havěti. Mušle jsou chutné a zdravé!
Mušle nejsou naše tradiční kuchařská surovina. Jako vnitrozemský stát máme k plodům moře trochu a dál, a tak se jich v kuchyni trochu bojíme. Přitom vlastně není proč…
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.