Znáte microgreens? Jde o mladé rostlinky plné vitamínů a minerálů
Microgreens, neboli mikrobylinky, jsou mladé rostlinky zeleniny. Sklízí se hned, jak dosáhnou prvních lístečků.
Jedná se o rostlinky vysoké od tří do maximálně 15 centimetrů. Nejedná se o klíčky – microgreens jsou opravdu listová zelenina. Konzumují se 6. do 21. dne od zasetí.
Díky microgreens může každý z vás mít svoji zahrádku doma a pěstovat si jednoduše mikrobylinky kdykoliv během roku, pěkně na světle při pokojové teplotě. Stačí dbát na to, aby měly přiměřenou vlhkost a dostatek vzduchu.
Rostliny v této fázi nepotřebují žádná speciální hnojiva ani náročné pěstitelské umění. Mezi nejoblíbenější druhy patří hrášek, ředkev, hořčice či brokolice.
Mladé rostlinky mají chuť jako skutečná budoucí zelenina, tedy jako hrášek, ředkev, brokolice.
Z minerálů jsou microgreens bohaté na draslík, železo, zinek, hořčík a měď. Z vitaminů dodávají zejména potřebný vitamín A, B, C a K. Microgreens jsou bohaté i na bílkoviny – hlavně tedy odrůdy luštěnin.
Po ostříhání skladujte microgreens v lednici jako běžnou zeleninu.
Mikrobylinky jsou skvělým dochucovadlem polévek, pomazánek, salátů, omelet, ale můžete si jimi také prostě jen posypat namazaný krajíc chleba nebo ozdobit jednohubky.
Na internetu snadno seženete jak čistá semínka, tak i sadu k jejich pěstování.
Související
-
Microgreens – jednoduchá vitamínová bomba „za hubičku“
Trendem posledních let je takzvané microgreens, tedy klíčení nejrůznějších semínek k následnému jídlu. Tomu se věnuje i Maxym Smovziuk a jeho firma Zdravá sklizeň.
-
Velký hit microgreens. Vypěstujte si zelené bylinky u okna i vy, tělo je přivítá s radostí
Řeřichu za oknem na vatičce si pěstuje kdekdo. Ale v posledních letech se tahle obyčejná činnost vykrystalizovala a pěstování mladých zelených bylin se stalo velkým hitem.
-
Na microgreens nepotřebujete zahrádku. Lístkům se daří i na světlém okně
Řeřichu za oknem na vatičce si pěstuje kdekdo. Ale v posledních letech se tahle obyčejná činnost vykrystalizovala a pěstování mladých zelených bylin se stalo velkým hitem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.