Microgreens – jednoduchá vitamínová bomba „za hubičku“
Trendem posledních let je takzvané microgreens, tedy klíčení nejrůznějších semínek k následnému jídlu. Tomu se věnuje i Maxym Smovziuk a jeho firma Zdravá sklizeň.
„Jde o bylinky, které rostou 10, maximálně 14 dní – mají výbornou chuť a jsou plné vitamínů a minerálů,“ vysvětluje Smovziuk.
Zasadit se dá téměř cokoliv – hrášek, slunečnice, rukola, toskánská kapust nebo řeřicha.
„Ty naklíčené rostliny by neměly být vyšší než 10 až 15 centimetrů. Lidem hodně chutná slunečnice – málokdo ví, jak chutnají slunečnicové klíčky. Microgreens můžete dát do salátu, do polévky nebo třeba na sendvič,“ popisuje Smovziuk.
Microgreens není náročné na údržbu – stačí dát plastovou misku s vyklíčenými semínky třeba na okenní parapet a jednou denně zalít.
Pokud se rozhodnete si microgreens vypěstovat, nebojte se experimentovat s různými semínky – každá rostlina má specifickou chuť a každému z nás může chutnat něco jiného.
Související
-
Konzumujte naklíčená semínka. Je to jednoduchá cesta k vlastnímu zdraví
Poměrně novým trendem ve stravování je konzumace klíčků. Naklíčená semena se hodí jak do salátů, tak i místo popcornu k televizi. Co všechno můžete nechat naklíčit a jak?
-
Lněná semínka jsou malý zázrak. Obsahují vitamíny i omega 3 mastné kyseliny
Lněné semínko dokáže v těle opravdové divy. Obsahuje zdraví prospěšné omega 3 mastné kyseliny, vitamíny B, hořčík, zinek, železo, vápník i vlákninu.
-
Nejlepší čas naklíčit si doma semínka je právě teď – začnete třeba s vojtěškou
Zkuste do svého jídelníčku zařadit vojtěšku. Její semena jsou po naklíčení skvělým zdrojem zdraví prospěšných látek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.