Při čištění studny v kavárně Kytky pod komínem našli majitelé poklad

Kavárna Kytky pod komínem se nachází v Děčíně v ulici Československé mládeže, asi pět minut pěšky od vlakového nádraží. Manželé Masojídkovi vybudovali v činžovním domě z roku 1881 kavárnu nejen s útulným interiérem, ale také se zahrádkou za domem.

V prostoru zahrady bývala už před 100 lety pekárna, ta je zbořená a zbyla po ní jen zahrada. Zahradní prostor kavárny je pod pískovcovou skálou, u které stojí 17metrový komín. Jsou v ní mezi keři a květinami rozmístěny stolky pro hosty a také domeček, který je velmi útulný a připomíná zimní zahradu.

Poté, co nedávno Masojídkovi kavárnu otevřeli pro hosty, rozhodli se také vyčistit starou studnu na zahrádce a získat tak opět po letech vodu.

Jaké bylo ale jejich překvapení, když ve studni se spoustou suti a nepořádku našli v písku zahrabaný poklad – nádobí po Rudolfu Winterovi, bývalém provozovateli pekárny a cukrárny.

Na mističkách, kalíškách, tácech a příborech z alpaky je vyryto jeho jméno. Nádobí je přitom zcela nové, ještě proložené papírem z obchodu. „Třeba vám už bryz naservírujeme vařené vajíčko ve více než 100letém držáku na vajíčko,“ usmívá se Radka Masojídková.

Co si v kavárně Kytky pod komínem můžete dát dobrého, proč má právě tento název a komu se v ní líbí, to si můžete poslechnout z přiloženého audiozáznamu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.