Základem dobrého chleba je mouka, říká pekař z Tisé

David Španbauer vybudoval v Tisé pekárnu. Chleba v ní peče žitný a pšeničnožitný. Kváskový chléb zadělává ručně v dřevěných neckách a peče ho v peci na dřevo.

Co je základem dobrého chleba? Otázka možná těžká, podle něj je ale odpověď jednoduchá – kvalitní mouka.

Někteří mlynáři přidávají do mouky chemikálie - například kvůli nespékavosti. David odebírá celozrnnou mouku z Vysočiny v kvalitě bio. Pět druhů žitné a jeden druh pšeničné. Je umletá střihem na kameni.

Úplně čerstvá mouka není podle pekaře z Tisé nejlepší nápad. Je dobré jí nechat alespoň týden odpočinout.

Pro chleba je dále důležitý kvas v dobré kondici. Kvas, nikdy ne droždí, se musí správně rozběhnout, aby měl optimální teplotu a šel správně nahoru. Dále se do chleba přidává už jen voda, sůl a kmín.

Co se týká čerstvě upečeného chleba, o něm David Španbauer říká: „Mám velmi rád teplý chléb. Ale jsou tací, kteří upřednostňují chléb starý dva, tři nebo i více dnů. Kvalitní chléb vydrží ve vynikající kondici i dva týdny. Stačí ho skladovat jen ve lněné utěrce a nechat ho volně dýchat.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.