Lněná semínka jsou malý zázrak. Obsahují vitamíny i omega 3 mastné kyseliny

4. prosinec 2023

Lněné semínko dokáže v těle opravdové divy. Obsahuje zdraví prospěšné omega 3 mastné kyseliny, vitamíny B, hořčík, zinek, železo, vápník i vlákninu.

Když semínka namočíte večer do vody, vytvoří přes noc vazký hlen, který když spolknete, tak asi na dvě až tři hodiny ulpí na sliznici – trávicí trakt tak dostane dost času na regeneraci, a to přispívá ke zmírnění mnoha problémů – například pálení žáhy, křečí, nevolnosti, nechutenství či bolesti žaludku nebo krku.

Omega 3 mastné kyseliny mají antioxidační účinky a pomáhají při zánětlivých onemocněních střev, např. při Crohnově chorobě.

A jak konzumovat lněná semínka? Doporučená denní dávka jsou dvě polévkové lžíce – jezte je vždycky za studena, uchovají si tak veškeré své nutriční hodnoty. Lněné semínko můžete přidat do pomazánek, jogurtů nebo i do polévky.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.