Lněná semínka jsou malý zázrak. Obsahují vitamíny i omega 3 mastné kyseliny

7. březen 2022

Lněné semínko dokáže v těle opravdové divy. Obsahuje zdraví prospěšné omega 3 mastné kyseliny, vitamíny B, hořčík, zinek, železo, vápník i vlákninu.

Když semínka namočíte večer do vody, vytvoří přes noc vazký hlen, který když spolknete, tak asi na dvě až tři hodiny ulpí na sliznici – trávicí trakt tak dostane dost času na regeneraci, a to přispívá ke zmírnění mnoha problémů – například pálení žáhy, křečí, nevolnosti, nechutenství či bolesti žaludku nebo krku.

Omega 3 mastné kyseliny mají antioxidační účinky a pomáhají při zánětlivých onemocněních střev, např. při Crohnově chorobě.

A jak konzumovat lněná semínka? Doporučená denní dávka jsou dvě polévkové lžíce – jezte je vždycky za studena, uchovají si tak veškeré své nutriční hodnoty. Lněné semínko můžete přidat do pomazánek, jogurtů nebo i do polévky.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová