Hořčičná semínka jsou plná vitamínů a dovedou divy – jsou dobrá při revmatu i na trávení
Hořčičná semínka se z domovské Indie už dávno rozkutálela do celého světa. Jsou užitečná nejen v kuchyni, ale i při léčení zdravotních problémů.
V hořčičných semínkách jsou bílkoviny, enzymy, vláknina i minerální látky, jako je železo, draslík nebo zinek. Obsahují také vitamíny A i C, kyselinu listovou i omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.
Podporují trávení a čistí celý trávicí systém, tlumí záněty v těle, podporují krvetvorbu, zlepšují růst vlasů i nehtů.
V kuchyni mají opravdu široké využití. Můžete je přidat nejen do nakládaných okurek a hub, ale i do majonézy a různých omáček. Naklíčená semínka jsou zase dobrá v salátech.
Bílé hořčičné semínko není tak ostré a po rozdrcení dobře chutná v marinádách, polévkách nebo na grilované rybě. Ze žlutých hořčičných semínek se máčením vyrábí známá a oblíbená hořčice, která je výborná k masu a uzeninám.
Hořčičná semínka se často kombinují v kořenících směsích s chilli, koriandrem, kurkumou, česnekem i koprem.
Černá semínka jsou ostrá a k jídlu se nehodí, ale pomůžou při prokrvení ztuhlých nohou nebo při revma. Jak na to? Asi pět deka černých zrníček, můžete je zkombinovat i s hnědými, rozdrťte je a promíchejte s trochou vody. Směs aplikujte na bolavé místo, zafixujte gázou a nechte působit alespoň čtvrt hodiny.
Související
-
Penízek rolní vám pomůže třeba při nachlazení. Z jeho semínek jde navíc vyrobit skvělá „hořčice“
Penízek rolní opravdu vypadá tak trochu jako penízek. Má spoustu dalších názvů, ale hlavně jde o léčivku, která je dobrá třeba při nachlazení.
-
Hořčici znali už staří Římané. Patří mezi nejstarší a nejoblíbenější pochutiny
Hořčičná semena existují bílá, černá nebo hnědá. Víte, která z nich jsou nejostřejší?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.