Eleuterokoku se říká sibiřský ženšen. Podporuje odolnost organismu a přispívá k zotavení při vyčerpaní

20. listopad 2024

Botanici obdivují pozoruhodný životní cyklus vytrvalého keře eleuterokoku, my ostatní oceníme jeho schopnost podpořit fyzické i duševní zdraví, imunitu a dobré dýchání.

Eleuterokok ostnitý, jinak také sibiřský ženšen, je rozšířený hlavně ve východní Asii. Jde o nenáročnou trvalku, která dorůstá až do dvou metrů.

Jsou to kořeny, díky kterým je tato rostlina tak populární, a které se suší při teplotě 70 stupňů Celsia. Působí jako významný adaptogen – mají schopnost posilovat odolnost organismu vůči různým negativním stavům, jako je například únava, stres, úzkost, deprese či poranění.

Sibiřský ženšen zlepšuje koncentraci, paměť, zrak a dokonce i sluch. Přispívá k celkové pohodě a ke zvýšení energie.

Kořen je světle hnědý a má nasládlou chuť s mírným náznakem hořkosti. Když si budete sibiřský ženšen pořizovat, dbejte na to, aby byl v pevném aluminiovém obalu se zipem, který umožní po otevření opakovatelné uzavírání.

Bylina musí být hermeticky uzavřena, aby odolávala vlhkosti, světlu a cizím pachům.

Nasypte 1 čajovou lžičku ženšenu do skleněné konvice, zalijte pěti decilitry vody a povařte 10 minut, pak nechte ještě 20 minut louhovat. Popíjejte nejlépe dopoledne, večer by se vám po odvaru mohlo špatně usínat.

autor: Eva Bucharová | zdroje: manutea.cz , salviaparadise.cz
Spustit audio

Související