Eleuterokoku se říká sibiřský ženšen. Podporuje odolnost organismu a přispívá k zotavení při vyčerpaní
Botanici obdivují pozoruhodný životní cyklus vytrvalého keře eleuterokoku, my ostatní oceníme jeho schopnost podpořit fyzické i duševní zdraví, imunitu a dobré dýchání.
Eleuterokok ostnitý, jinak také sibiřský ženšen, je rozšířený hlavně ve východní Asii. Jde o nenáročnou trvalku, která dorůstá až do dvou metrů.
Jsou to kořeny, díky kterým je tato rostlina tak populární, a které se suší při teplotě 70 stupňů Celsia. Působí jako významný adaptogen – mají schopnost posilovat odolnost organismu vůči různým negativním stavům, jako je například únava, stres, úzkost, deprese či poranění.
Sibiřský ženšen zlepšuje koncentraci, paměť, zrak a dokonce i sluch. Přispívá k celkové pohodě a ke zvýšení energie.
Kořen je světle hnědý a má nasládlou chuť s mírným náznakem hořkosti. Když si budete sibiřský ženšen pořizovat, dbejte na to, aby byl v pevném aluminiovém obalu se zipem, který umožní po otevření opakovatelné uzavírání.
Bylina musí být hermeticky uzavřena, aby odolávala vlhkosti, světlu a cizím pachům.
Nasypte 1 čajovou lžičku ženšenu do skleněné konvice, zalijte pěti decilitry vody a povařte 10 minut, pak nechte ještě 20 minut louhovat. Popíjejte nejlépe dopoledne, večer by se vám po odvaru mohlo špatně usínat.
Související
-
Andělika čínská – ženský ženšen
Léčivou moc anděliky čínské znají lidé už staletí. Už v 6. století před naším letopočtem se, především v Číně a Japonsku, užívala – zejména při ženských onemocněních.
-
Znáte český ženšen? Křen povzbuzuje trávení, pomáhá ale i od rýmy a bolesti
Možná máte křen za obyčejnou pochutinu, která se hodí tak nanejvýš k uzenému kolenu. Křen má ale i blahodárné účinky na lidské zdraví – říká se mu dokonce „český ženšen“.
-
Ženšen - magická rostlina
V překladu znamená ženšen "sílu země v podobě člověka". V historii dostával i jiné názvy: kořen života, zázrak přírody, stosil, božská tráva, sůl nebo dech země.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://sever.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://sever.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka