Ženšen - magická rostlina

16. srpen 2023

V překladu znamená ženšen "sílu země v podobě člověka". V historii dostával i jiné názvy: kořen života, zázrak přírody, stosil, božská tráva, sůl a dech země nebo dar bohů.

Od nepaměti provázejí tento kořen mnohé podivuhodné legendy. Jedna z nich praví, že do proudu horského potůčku udeří blesk, pramen vody zmizí a na jeho místě vyroste ženšen. Ten v sobě tají dravost horského pramene a sílu ohně z nebes. Stačí proto kořen jen rozžvýkat a divotvorná energie v něm ukrytá se přenese na člověka. Vlastníka zbavuje strachu a chrání ho před nejtěžšími chorobami.

Největší kouzlo ženšenu tkví v tom, že svému majiteli značně prodlužuje život.

Ženšen nejčastěji seženete v kapslích nebo jako přísadu v různých čajích. „Pokud seženete čerstvý kořen ženšenu, můžete si ho přidat do marmelády,“ doporučuje bylinkářka.

Ženšen posiluje imunitní systém, povzbuzuje organismus a pomáhá při únavě. „Dává se i do krému, protože má blahodárné účinky na regeneraci buněk v pokožce. Ženšen sám o sobě je mírně svíravě nahořklý, ale není nepříjemný,“ doplňuje Venuše Studničková.

„Kořen ženšenu je velmi drahý – buď ho můžete mít z Číny nebo ze Sibiře, vysvětluje bylinkářka Venuše Studničková. Jeden čas se dokonce u nás prodávala vodka, ve které byl pravý kořen ženšenu. O zdravotní prospěšnosti bychom asi mohli pochybovat, ale chutná být mohla. Rozhodně ale byla drahá.

Spustit audio