Před 55 lety stanul první člověk na Měsíci. Archivní vzpomínky na slavnou misi amerického Apolla 11
První člověk na Měsíci, 1. část (4:22) – Mýty, omyly a novinky astronomie: 6600 exoplanet (17:57) – První člověk na Měsíci, 2. část (22:57)
Úvodní přehled zajímavostí je tentokrát věnován některým prvenstvím, která prvnímu přistání na Měsíci předcházela – první umělé družici Země, prvnímu živému tvoru na oběžné dráze, prvním živočichům, kteří se ze svého výletu do kosmu úspěšně vrátili, a také prvnímu kosmonautovi a kosmonautce světa. Všechna uvedená prvenství připadla technikům a vědcům tehdejšího Sovětského svazu; dnes už je veřejným tajemstvím, že chtěli mít jako první svého člověka i na Měsíci. Ale tenhle závod prohráli...
Armstrong a Aldrin. První na Měsíci
V roce 1999, při třicátém výročí slavné události, vzpomínal v našem magazínu na první let člověka na Měsíc odborník na kosmonautiku, dnes již bohužel zesnulý, Marcel Grün z pražského Planetária. Jeho vyprávění doplňují úryvky dobových komentářů – z přímého přenosu startu Apolla 11 vysílaného tehdejší Československou televizí a také z přímého přenosu přistání modulu Eagle na Měsíci, vysílaného živě tehdejším Československým rozhlasem.
Související
-
Malý krůček pro člověka a velký skok pro lidstvo. Jak o přistání na Měsíci vysílal rozhlas?
Od prvního přistání lidí na Měsíci uběhlo už 55 let. V přímém přenosu ho sledovaly všechny rozhlasové a televizní stanice na světě. Nechyběl ani Československý rozhlas.
-
Apollo 11. Lidská stopa na Měsíci
Malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo, věta, kterou řekl Neil Armstrong po přistání na Měsíci. Apollo 11 na něj dosedlo 20. července 1969.
-
Český astronom Zdeněk Kopal byl jedním z expertů, kteří v Americe připravovali projekt Apollo
Nejvýznamnější český astronom Zdeněk Kopal okouzlil svět vědy už jako gymnazista. Pak studoval na Univerzitě Karlově, kde se věnoval astronomii a také numerické matematice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.