Žampiony prospívají zdraví. Je v nich spousta vitamínů, kyselina listová i železo
Žampiony chutnají jen jemně houbově, proto si je dopřávají i ti, kteří jinak houby moc nemusí. Navíc obsahují i dost zdraví prospěšných látek.
Tyhle houby s bílým kloboučkem v sobě skrývají hodně vitamínů a minerálních látek. Vitamín A, komplex vitamínů B, vysoké množství draslíku, sodíku, fosforu, ale také hořčík, vápník, železo, zinek, jód nebo chrom. Chudé jsou na vitamín C a vápník.
Jsou také zdrojem antioxidantů, které bojují proti škodlivému působení volných radikálů na lidský organismus.
Žampiony jsou vhodné pro obézní lidi, protože jsou syté, a pokud se nesmaží nebo nepřipravují na oleji, mají jen velmi málo kalorií. Na druhou stranu jsou, jako všechny houby, hůře stravitelné. Nedoporučují se také při dně.
Žampiony můžete vařit, smažit, zavařovat, sušit nebo mrazit. Pojďme si dát žampiony na česneku. Jak na to?
Žampiony omyjeme a nakrájíme na plátky. Na oleji osmažíme na plátky nakrájený česnek a houby. Posolíme a restujeme. Když jsou žampiony zlatavé, zakápneme sójovou omáčkou a originální příloha k jídlu je hotová.
Související
-
Cítíte se vyčerpaní? Sáhněte po jednom ze zázraků přírody – hlívě ústřičné
V Číně podávají sušenou hlívu ústřičnou k posílení žil a uklidnění šlach. Japonci oceňují její protinádorové účinky a ruští vědci izolovali z hlívy ústřičné antibiotikum.
-
Shiitake, tzv. „perla mezi houbami“, je nejen mimořádně zdravá, ale i chutná
Houba Shiitake, neboli Houževnatec jedlý, pochází původně z východní Asie, kde se její léčebné účinky využívají více než 2000 let. V našich lesích ho ale bohužel nenajdete.
-
Čaga, málo známá „houba nesmrtelnosti“, má jedinečné léčivé účinky. Posiluje i imunitu
Houba čaga žije v harmonii se stromy, na kterých roste. Aby nenarušila fungování svého hostitele, roste jen pomalu. Co všechno dokáže vyléčit?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka