Cítíte se vyčerpaní? Sáhněte po jednom ze zázraků přírody – hlívě ústřičné
V Číně podávají sušenou hlívu ústřičnou k posílení žil a uklidnění šlach. Japonci se zase soustředili na protinádorové účinky hlívy. Ruští vědci izolovali z hlívy ústřičné antibiotikum.
Hlíva obsahuje látky v takovém množství a poměru, který lidskému organismu maximálně vyhovuje. Živiny si bere hlíva ze stromů a člověk si je může vzít z ní.
Obsahuje látky, které umí aktivovat buňky a zajistit imunitu organismu. Kromě toho obsahuje celou řadu vitaminů, proteiny, mastné kyseliny a stopové prvky chromu, mědi, železa, jódu, sodíku, selenu a zinku.
Glukany obsažené v hlívě mají příznivý vliv na peristaltiku střev, usnadňují léčbu a hojení ran. Přirozenou cestou odstraňují únavu a pomáhají eliminovat stres.
Hlívu můžeme doporučit při bezlepkové dietě, obezitě, i na podporu regenerace organismu.
Hlívu berte klidně jako prevenci. Možná vám už teď vyřeší počáteční choroby, které by vám za čas způsobily nepříjemnosti. Můžete ji používat v kuchyni jako jakoukoli jinou houbu, nebo si ji můžete pořídit sušenou v kapslích. Zkuste si také někdy uvařit „dršťkovou“ polévku z hlívy – je to dobrota!
Související
-
Shiitake, tzv. „perla mezi houbami“, je nejen mimořádně zdravá, ale i chutná
Houba Shiitake, neboli Houževnatec jedlý, pochází původně z východní Asie, kde se její léčebné účinky využívají více než 2000 let. V našich lesích ho ale bohužel nenajdete.
-
Čaga, málo známá „houba nesmrtelnosti“, má jedinečné léčivé účinky. Posiluje i imunitu
Houba čaga žije v harmonii se stromy, na kterých roste. Aby nenarušila fungování svého hostitele, roste jen pomalu. Co všechno dokáže vyléčit?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.