Pověst z Křešic: Vodníkovi raději dejte pokoj

3. listopad 2019

Když se v Křešicích u Litoměřic rozprostře nad hladinou Labe mlha, můžete v ní prý i dnes vidět siluetu vodníka. Před lidmi už se ale raději skrývá. Tak praví pověst.

V zátočině nad Labem sedával kdysi docela nezakrytě. Barevné nohavice, zelený fráček sundaný a položený na kolenou. Nikoho kolem si nevšímal, jen stále dokola opakovat: „Tady schází záplata, tady taky jedna...“

Vodníka vídal čeledín, který sloužil v jednom statku. Když pak jednoho odpoledne pásl u Labe dobytek, znovu vodníka uviděl. Tiše se přiblížil a zlomyslně ho švihl bičem po zádech a přitom na něj křikl: Tady je také jedna...“

Vodník se obrátil, zahrozil pěstí a hupl do vody.

Zanedlouho nabíral čeledín vodu z řeky a z ruky mu vypadl džber. Chtěl se pro něj shýbnout, uklouzl a spadl do Labe. Lidé přiběhli, ale čeledín se už nad vodou neobjevil.

Všichni měli jasno - kdyby byl dal vodníkovi pokoj, jistě by se mu nic nestalo.

Vodník se pak v Křešicíc objevoval dál. Byl ale už opatrný, sedával tam, kam na něj lidé nemohli. A nejraději pak v době, kdy řeku zakrývala bělostná mlha…

Labe v mlze u Křešic na Litoměřicku
autor: Jana Ksandrová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.