Pověst z Lounska: Jak se na vrchu Oblík otevřel kráter
Původně stála na vrcholu Oblíku u Loun, tedy zhruba ve výšce pět set metrů nad mořem, kaplička. Lidé ji pojmenovali po sv. Jiřím.
Chodily k ní procesí, ale také se v ní konaly svatební obřady. Až jeden přinesl zkázu svatebčanům a pak i kapličce
Jak se to přihodilo? O dceru jednoho lounského obchodníka měl zájem pražský zbohatlík. Dívka ho nechtěla. „Je starý,“ namítala s pláčem. Zakoukala se totiž do někoho mladšího – kočího ze statku pod vrchem Oblík.
Pro rodiče ale byly důležitější peníze, které jim zbohatlík nabídl, než slzy dívky. Trvali na svatbě.
Smutná byla nevěsta, když se svatební průvod vydal směrem k vrcholu Oblíku, ke kapličce svatého Jiří. Smutně vykračovali koně v kočáru, jako by věděli, co se stane. Svatebčané dojeli až k vrcholu, kde byla ještě znát nepatrná prohlubeň jako připomínka toho, že Oblík vznikl sopečnou činností. Že právě tudy kdysi vytékala láva.
Když se průvod nacházel v místě prohlubně, bývalý kráter se znovu otevřel a svatebčané se do něj propadli. Nikdo je už nikdy neviděl. Od té doby se do kapličky žádní svatebčané už neodvážili a její věhlas se tak prý vytratil.
Kaplička už dávno zmizela. Tu původní, dřevěnou, rozbořili podle historiků Švédové za třicetileté války. Lidé ji pak časem sice obnovili, ale ani ta nakonec na vrcholu Oblíku nevydržela. Zanikla. Přesto stojí za to se na Oblík, kde je teď přírodní rezervace, vydat. Prý je z něj za dobrého počasí vidět celá jedna čtvrtina Čech. Nikdo to samozřejmě neměřil - je to jen pověst. Výhled je z vrchu přesto úchvatný...
Související
-
Pověst z Hazmburku: Dejte si tam raději limonádu než víno
Šel kdysi Michal Štrajnc, libochovický měšťan, za obchodem do Třebenic. Byl krásný letní den. Když procházel kolem Hazmburku, zachtělo se mu podívat se zase jednou nahoru.
-
Pověst z Litoměřic: Kdo uvidí v Labi duhovou kouli, neměl by se jít koupat
Mnoho a mnoho let je tomu, jak praví pověst, kdy se několik litoměřických kluků domluvilo, že se půjdou koupat k mlýnu do Labe.
-
Pověst další z Teplicka: Cestou k hradu Doubravka si dejte pozor na krásné ženy
S tajemným vrchem s hradem Doubravka nad Teplicemi se pojí jméno Běla, v některých verzích pověstí také Vela. Je velmi krásná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.