Pověst další z Teplicka: Cestou k hradu Doubravka si dejte pozor na krásné ženy
S tajemným vrchem s hradem Doubravka nad Teplicemi se pojí jméno Běla, v některých verzích pověstí také Vela. Je velmi krásná.
A pokud právě její krása zaujme náhodného návštěvníka kopce nebo hradu natolik, že jí podá květinu, ukáže mu tajnou chodbu na vzdálený hrad Kyšperk. Tam pak může hledat poklad.
Má to ale háček. Běla je podle pověsti ve skutečnosti čarodějnice. Možná je to tatáž, která kdysi – pokud se jí někdo nelíbil – ho uhranula. Byla tak zlá, že i zvěř se jí bála a Doubravská hora i lesy okolo tak byly bez života. V tom případě by ale měli návštěvníci hory a hradu Doubravka na vrcholu štěstí, protože tuto čarodějnici podle pověsti přemohl toulavý rytíř.
Když se sem tehdy onen rytíř zatoulal, čarodějnice na něj nejprve přivolala bouřku. Vítr byl tak silný, že lámal ze skal balvany a ty se valily na rytíře.
„Zabiju tě,“ křičela čarodějnice, když stála na jednom skalisku. Plivala pak po rytíři oheň. Dodnes po těchto slinách zůstaly na svazích otvory. Rytíři se ale podařilo dostat se až k čarodějnici a kopím si svrhl dolů. Pod vrcholem Doubravky se dodnes najdou kameny s podivěn zvrásnělým povrchem. Prý jsou to stopy po drápech čarodějnice, jak padala dolů.
Nikdo ale dodnes neví, jestli tou zlou čarodějnicí byla Běla nebo chcete-li Vela nebo nějaká jiná. Takže varování – pokud nějaký muž potká na Doubravce velmi krásnou ženu, neměl by pro ni trhat žádnou květinu. Sice tím možná přijde o šanci objevit tajnou chodbu a poklad, ale zároveň nebude riskovat, že ho uhrane a zničí.
Související
-
Pověst z Úštěcka: Hrádek, který obsadily opice
Helfenburk u Úštěka je dodnes úchvatné místo, i když jde o zříceninu. A podle pověsti ho kdysi obsadily opice.
-
Pověst z Teplicka: Proč se v léčivých pramenech našlo zlato
Pokaždé, když pasáček vepřů v místech, kde dnes stojí Teplice, popoháněl své stádečko, jedno ze zvířat stále zůstávalo pozadu.
-
Pověst z Krupky: Když máte tajemství, nechoďte do hospody
Především cín, měď, místy stříbro se těžilo kdysi v okolí Krupky. Kdo měl štěstí a objevil rudnou žílu, bohatl. Ostatní zůstávali chudí a dřeli se.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka