Pověst z Chomutovska: Jak vzniklo Kamencové jezero - mohla za to kletba

9. srpen 2020

Je tomu už dávno, kdy se v okolí Chomutova těžil kamenec a síra. Podle pověsti na konci 16. století ale těžba upadala. Měšťanům se to nelíbilo - přicházeli o své získy.

Někoho tehdy napadlo, že za to určitě může nějaká magie: kdosi doly začaroval. A jak jedna myšlenka stíhá druhou, někdo další zase přišel na to, že když je místo začarované, určitě jde odčarovat. Jen najít tu správnou čarodějnici.

Přivlekli tedy k soudci ženu, která lidem pomáhala svými bylinkami, a obžalovali ji, že to byla právě ona, kdo doly obestřel magií. Soudce nařídil mučení. „Dokud neodčiníš, co jsi způsobila, budeš trpět,“ řekl jí.

Kdo by se přiznal k magii, když za to byl kdysi trest smrti upálením? Jenže jak vydržet tehdejší děsivé mučení? Jak praví pověst, ženu mučili čtyři dny a čtyři noci, až jim slíbila, že důl odčaruje. „Dejte mi nejprve alespoň doušek vody,“ prosila kata a jeho pacholky.

,

Kamencové jezero (ilustr. obr.)

Zástupce měšťanů, který byl u mučení přitomen, to ale zakázal. Žena se na něj obrátila a pronesla kletbu: „Tak jako já se nemohu napít, na místě vašeho dolu bude jednou samá voda, ale napít se z ní nebudete moci ani vy ani vaši potomci.“

Ženu popravili a práce v dole pokračovaly. Netrvalo ale dlouho a ve slojích se objevil pramen vody. Jak důl zatápěl, jeho stěny se začaly propadat, až vznikla obrovská plocha zalitá vodou, dnešní Kamencové jezero. Voda ale byla mrtvá a nikdo ji nemohl pít a žít v ní nemohou ani ryby.

Potud pověst. A jak vzniklo Kamencové jezero, které je jediné na světě? To dosud není zcela jasné. Z toho, co víme, vzniklo jezero s rozlohou téměř šestnácti hektarů až někdy na začátku 19. století, ne tak, jak praví pověst - tedy o dvě století dříve. Snad zatopením míst, kde se těžil kamenec. Nebo vyhořením uhelné sloje. Ostatně uhlí je v těch místech dosud - zhruba v osmdesáti metrech pod dnem jezera. Stejně tak je ale možné, že vzniklo přirozenou cestou z někdejší bažiny. Lidé přitom mohli propadu půdy pomoci tím, že v okolí kutali kamenec.

Ilustrační foto: Na pláži, Kamencové jezero Chomutov

Unikátní voda, ve které kvůli kamenci nežijí žádné ryby a další živočichové (podle vědců jen mikroorganismy a larvy některých brouků) podněcovala fantazii lidí. A tak vznikla další pověst, že voda dokáže vrátit děvčeti panenství. Ovšem jen pokud jde o nevěstu a musí vstoupit do vody před svatební nocí.

Lidé se dnes v Kamencovém jezeře běžně koupou. A nic takového se nepotvrdilo. A jestli to voda uměla kdysi, kdy se panenství cenilo pomalu jako zlato, se stejně nedozvíme: která tehdejší nevěsta by prozradila, že o ně přišla před svatbou a vrátila jí je – mrtvá voda!

autor: Jana Ksandrová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?