Pověst z Litoměřicka: S katem nejsou žerty
Stalo se dávno někde u Litoměřic. Tehdy byla krajina ještě divoká, lesy kolem. A právě do nich zabloudil při své cestě právní zástupce města Teplic.
Měl cosi úředního vyřídit v Litoměřicích. Tehdy se mu říkalo syndikus.
Jak bloudil, uviděl světlo a došel k osamělému stavení. Vypadalo jako krčma, jen nějak divoce. Jenže nezabušte na dveře, když se hodiny trmácíte a nevíte, kde jste a jak nalézt správnou cestu!
Otevřel mu muž s tvrdou tváří, spíše starý voják než krčmář a pozval ho dál do jizby. Tam byl už prostřen velký stůl pro dvanáct osob. Bylo to divné – jizba byla až na krčmáře a jeho děvečku prázdná. Ale syndiskus byl utrmácený, zasedl ke stolu a byl rád, že je v teple a dostane něco jídla.
Dlouho ale jediným hostem nezůstal. Dveře podivné krčmy rozrazil vysoký muž v černém plášti. Vypadal jako hora a šel z něj strach. Přisedl k syndikovi, který se potil strachem.
„Nejsem žádný lupič, klidně jezte dál,“ řekl muž kupodivu mírně.
Netrvalo dlouho a do světnice začali přicházet další hosté. Jeden po druhém, v oblečení, které připomínalo myslivce. Klobouky hluboko do čela. Trousili se, až jich bylo devět. Beze slova si přisedávali ke stolu a pustili se do prostřeného jídla.
Beze slova uplynuly i další minuty. Až se všichni najedli a napili vína, jeden z nově příchozích se zvedl a řekl:„Děkuji oběma hostům za návštěvu. Ale kdo vstoupí do tohoto stavení kromě nás, musí zemřít. Takový je náš zákon. Nikdo nesmi prozradit, kde máme úkryt,“ dodal.
Syndikus, který už díky dobrému vínu přestával vnímat pochmurnost místa, se začal strachy potit, ale muž v černém plášti vstal a klidně odpověděl: „Budiž, ale každý odsouzenec může mít své poslední přání. Napijme se tedy všichni společně a postavme pak prázdné poháry na stůl.“
Tak se i stalo. Všichni pozdvihli pohár a vypili ho do dna. Jakmile ale podivní myslivci postavili na stůl své číše, muž v černém rozhrnul plášť a pod ním se blýskal obří meč kata. Muži zkameněli a než se kdokoliv vzpamatoval, muž všem kromě syndika a děvečky sťal hlavu.
„Přišel jsem vykonat spravedlnost nad rotou loupežníků, kteří trápili kraj,“ řekl muž v černém plášti zkoprnělému syndikovi. Ještě se napil vína a zamířil k Litoměřicům. Rád se k němu syndikus přidal a bezpečně se pak dostal do města.
„Vy píšete rozsudky brkem, já pak něčím ostřejším,“ řekl ještě muž syndikovi na s usměvem na rozloučenou na okraji města a poklepal na svůj meč. Syndikus pak ještě dlouho vzpomínal, jak ho zachránil litoměřický kat z rukou loupežníků.
Související
-
Pověst o Blansku: Jak lapka doplatil na chuť zajít do šenku
Z hradu Blansko se dochovalo jen pár opěrných stěn a zbytky místností. Bloudí v něm prý duše vězňů z doby, kdy se hrad změnil v první polovině 17. století ve vězení.
-
Pověst z Hasištejna: Proč můžete na hradě slyšet podivné zvuky
Nenávist je slovo, které je ukryté v názvu hradu Hasištejn, německy Hassenstein. A podle jedné pověsti jí bylo opravdu až dost.
-
Pověst z Lounska: Jak se na vrchu Oblík otevřel kráter
Původně stála na vrcholu Oblíku u Loun, tedy zhruba ve výšce pět set metrů nad mořem, kaplička. Lidé ji pojmenovali po sv. Jiřím.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.