Pověst z Litoměřic: Kdo uvidí v Labi duhovou kouli, neměl by se jít koupat
Mnoho a mnoho let je tomu, jak praví pověst, kdy se několik litoměřických kluků domluvilo, že se půjdou koupat k mlýnu do Labe.
Začalo právě léto, a tak byli možná i prvními, kteří se k řece vypravili svlažit se. Najednou se nedaleko břehu, kde se chystali jít do vody, objevila na hladině velká bublina. Vypadala jako obrovská koule, která pluje po vodě. A jak na ni svítilo slunce, zářila všemi barvami.
„Co to je? Měli bychom se jít podívat,“ navrhoval jeden z chlapců, ale zůstal na břehu. Strkali pak jeden do druhého, aby šel první on, ostatní že půjdou až za ním. Nakonec ale nikdo neměl odvahu. Koule vypadala lákavě, ale také z ní mrazilo.
Najednou zmizela. Kluci už ale docela ztratili odvahu vlézt do řeky. Oblékli si znovu šaty a šli raději domů.
Když pak za několik dní nabrali odvahu a znovu přišli na své oblíbené místo k mlýnu, koule už se znovu neobjevila. Při koupání pak ale zjistili, že v místech, kde ji viděli, je větší hloubka než jinde. Nikdo nemohl dosáhnout dna, i když se potápěli. Voda tam asi vymlela jámu. Oni ale od té doby věřili, že v Labi přebývá u mlýna vodník a chtěl je nalákat do vody.
Vodníka sice nikdo v těch místech neviděl, ale kluci se už pak raději koupat k mlýnu nechodili.
Kdo ví, jestli to byl vodní plyn, který vytvořil bublinu, nebo se to klukům jen zdálo, a nebo svá kouzla prováděl skutečně vodník. Ale pokud uvidíte na břehu Labe v Litoměřicích na vodě velkou duhovou kouli, raději jděte od vody dál.
Související
-
Pověst další z Teplicka: Cestou k hradu Doubravka si dejte pozor na krásné ženy
S tajemným vrchem s hradem Doubravka nad Teplicemi se pojí jméno Běla, v některých verzích pověstí také Vela. Je velmi krásná.
-
Pověst z Úštěcka: Hrádek, který obsadily opice
Helfenburk u Úštěka je dodnes úchvatné místo, i když jde o zříceninu. A podle pověsti ho kdysi obsadily opice.
-
Pověst další z Ústecka: Trpaslíci měli v Ústí nad Labem podzemní městečko
Kdo se podívá na Marianskou skálu v Ústí nad Labem, toho ani nepřekvapí, že tam kdysi měli žít trpaslíci. Když lidé ještě neuměli dobývat drahokamy, oni už byli mistři.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.