Pažitka nejen skvěle dochutí jídlo. Je i léčivá – pomáhá například dobrému trávení
Pažitku krájíme, sekáme, sypeme ji do polévky, pomazánek nebo salátů. Výborná je na chlebu s máslem, sádlem nebo sýrem, na smažených vajíčkách nebo ve tvarohové pomazánce. Prospívá ale i zdraví.
V pažitce je hodně vitamínu C, antioxidantů, draslíku, vápníku, fosforu, sodíku, železa i beta-karotenu. Podporuje chuť k jídlu a tvorbu trávicích šťáv. Je účinná i proti střevní parazitům a snižuje krevní tlak. Je to vlastně taková ideální uklízečka našich střev.
Pažitku by měli jíst i lidé s vysokým krevním tlakem. Pažitka je prostě takový malý zázrak přírody. K sušení moc vhodná není. Sice jí usušit můžete, ale počítejte s tím, že ztratí skoro úplně svojí jedinečnou chuť. To už je lepší jí zamrazit.
Zamrazit můžete buď celé stonky pažitky, nebo je nasekejte na kousky a uchovejte v igelitovém sáčku.
Nejlepší je samozřejmě uchovat pažitku co nejdéle čerstvou. Jak na to? Stonky ponořte do sklenice s vodou a dejte do lednice. Pažitka tak vydrží i pět dní. Před použitím jí vždycky dobře opláchněte.
Související
-
Šest důvodů, proč se vyplatí pěstovat si doma pažitku
Máte na zahrádce nebo na okenním parapetu vysázenou pažitku? Pokud ne, tak byste možná s jejím pěstováním měli začít. Nejen že skvěle dochutí třeba polévku nebo pom...
-
Pažitka a medvědí česnek: Jak prospívají lidskému organismu?
Také si rádi pochutnáváte na tvarohu s pažitkou či s medvědím česnekem? Potom vězte, že tím ohromně prospíváte svému tělu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.