Pažitka nejen skvěle dochutí jídlo. Je i léčivá – pomáhá například dobrému trávení

14. březen 2022

Pažitku krájíme, sekáme, sypeme ji do polévky, pomazánek nebo salátů. Výborná je na chlebu s máslem, sádlem nebo sýrem, na smažených vajíčkách nebo ve tvarohové pomazánce. Prospívá ale i zdraví.

V pažitce je hodně vitamínu C, antioxidantů, draslíku, vápníku, fosforu, sodíku, železa i beta-karotenu. Podporuje chuť k jídlu a tvorbu trávicích šťáv. Je účinná i proti střevní parazitům a snižuje krevní tlak. Je to vlastně taková ideální uklízečka našich střev.

Pažitku by měli jíst i lidé s vysokým krevním tlakem. Pažitka je prostě takový malý zázrak přírody. K sušení moc vhodná není. Sice jí usušit můžete, ale počítejte s tím, že ztratí skoro úplně svojí jedinečnou chuť. To už je lepší jí zamrazit.

Nakrájená pažitka

Zamrazit můžete buď celé stonky pažitky, nebo je nasekejte na kousky a uchovejte v igelitovém sáčku.

Nejlepší je samozřejmě uchovat pažitku co nejdéle čerstvou. Jak na to? Stonky ponořte do sklenice s vodou a dejte do lednice. Pažitka tak vydrží i pět dní. Před použitím jí vždycky dobře opláchněte.

autor: Eva Bucharová | zdroje: www.rehabilitace.info , hobby.instory.cz , www.coopclub.cz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.