Právenka latnatá neboli měkýn latnatý je málo známá. Má ale blahodárné účinky, především na játra
Měkýn latnatý, kterému se někdy říká právenka latnatá, je jednoletá bylina pocházející z jihovýchodní Asie. Tam se tradičně používá pro léčbu bakteriálních infekcí. K těmto účelům se většinou používají listy a kořeny, někdy i celá rostlina.
Měkýn latnatý dorůstá do výšky 30 až 110 centimetrů a jeho nejtypičtějším znakem je tmavě zelený stonek a drobné světle fialové květy. Plody měkýnu připomínají bobule o maximálním průměru 2 centimetrů. Rostlina je známá především pro svou hořkou chuť, proto se jí říká také král hořkých bylin.
Tradičně se používá k léčbě běžného nachlazení, jako tonikum pro zdravá játra a také jako antioxidant. Účinky právenky na zdravá játra jsou často srovnána s účinky známějšího ostropestřce mariánského.
Právenka latnatá má antibakteriální, antivirové, analgetické, protizánětlivé a protiplísňové účinky. Má také příznivý vliv na celý trávicí systém – zlepšuje chuť k jídlu, zmírňuje zažívací potíže a pomáhá při průjmech.
Působí především proti bakteriím, dokonce i proti bakteriím odolným vůči lékům a také virům a parazitům. Podporuje také léčbu zánětů kloubů i cukrovky.
Pro podporu zdravého dýchacího systému se měkýn často kombinuje s dalšími bylinami – tymiánem, slézem, lípou a bezem. Pozor ale – nehodí se pro těhotné ženy.
Související
-
Houba maitake je skvělá na posílení imunity nebo na zdravá játra
Houba maitake se v současnosti pěstuje po celém světě. Maitake, nebo též trsnatec lupenitý či tančící houba, v přírodě parazituje na kmenech dubů.
-
Jablečník podporuje trávení a čistí játra. Dá se z něj připravit i víno na nervy
Jablečník obecný je doma ve Středomoří, dávno ale už zdomácněl i u nás. Dorůstá asi do půl metru a vzhledem trochu připomíná hluchavku.
-
Kořen hořce je dobrý na játra a žlučník. Navíc pomáhá k rychlejší rekonvalescenci po nemocech
Kořen hořce je v lidovém léčitelství známý tisíce let. I když je chráněný, můžete jeho léčivých účinků využít – dá se totiž koupit v některém z bylinkářství.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.