Kořen hořce je dobrý na játra a žlučník. Navíc pomáhá k rychlejší rekonvalescenci po nemocech
Kořen hořce je v lidovém léčitelství známý tisíce let. I když je chráněný, můžete jeho léčivých účinků využít – dá se totiž koupit v některém z bylinkářství.
Oddenek hořce, který se v lidovém léčitelství používá, může vážit i několik kilo. Obsahuje hořčiny, třísloviny i silice. Látky v něm obsažené podporují trávení a tvorbu žaludečních šťáv, ale nejen to. Pomáhá při nadýmání nebo po těžkých nemocech k rychlé rekonvalescenci.
Chrání a posiluje funkci jater a žlučníku. Tlumí bolest a urychluje hojení ran. Pomáhá při migréně, potlačuje křeče. Podporuje krvetvorbu.
Dříve lidé věřili, že hořký kořen působí jako protijed při různých otravách. Naši předkové vyráběli kořenů hořce různé aperitivy – ještě dnes je součástí některých likérů.
A jak se hořec užívá? Stačí odvar z oddenku popíjet dvakrát denně, a to maximálně osm týdnů. Ale pozor – pro těhotné ženy se hořec nehodí.
Související
-
Kořen pampelišky má na jaře největší sílu. Pomůže při problémech s ledvinami, žaludkem či játry
Hadí mlíčí, kněžská pleš, lví zub, mnišská hlava – takhle všelijak říkali naši předkové pampelišce, tedy smetance lékařské. My si dneska posvítíme na její kořen.
-
Mokrýš střídavolistý je skvělý na problémy sleziny, jater i ledvin
Zjara můžete v zamokřených zákoutích přírody potkat křehkou bylinku s názvem mokrýš střídavolistý. Výborně působí na slezinu. Ale nejen na ni.
-
Zdužnatělé stopky dužistopky jsou sladké jako med. Listy se zase využívají k léčbě onemocnění jater
Dužistopka sladká je doma v Číně, Japonsku a Koreji, daří se mu ale i v našich podmínkách. Jde o mohutný okrasný keř, který má také chutné plody, vlastně stopky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka