Mokrýš střídavolistý je skvělý na problémy sleziny, jater i ledvin

8. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mokrýš střídavolistý

Zjara můžete v zamokřených zákoutích přírody potkat křehkou bylinku s názvem mokrýš střídavolistý. Výborně působí na slezinu. Ale nejen na ni.

Většinou roste kolem potoků, má rád vlhko – proto se také jmenuje mokrýš. Má ale i jiné názvy – například sleziník střídavolistý, slezinice nebo žlutník, žlutníček, zlatý list, zlatá rybka. V Rusku mu říkají měsíční tráva.

Kvete jen jeden měsíc na jaře. Pak se zatáhne do země, stejně jako orsej jarní.

Křehká, vlhkomilná trvalka se žlutozelenými kvítky vytváří celé kolonie. Je opravdu jen málo rostlin, které mají tak pozitivní účinek na slezinu jako právě mokrýš střídavolistý.

Slezinu léčili mokrýšem už středověcí lékaři. Tahle rostlinka ale toho umí víc – čistí játra, ledviny a pomáhá při chudokrevnosti.

V lidovém léčitelství využívali mokrýš proti závratím. Ve východních státech ho užívají ženy po porodu, posiluje v šestinedělí.

Křehké lístky chutnají jako řeřicha, jsou lehce nahořklé, se spoustou vitamínu C. Můžete je přidat do salátů, polévek i pomazánek.

Z bylinky si snadno připravíte čaj na posílení sleziny a krvetvorby. Začít zalít jednu lžičku byliny čtvrt litrem vroucí vody, nechat pět minut louhovat a už můžete popíjet.

autor: Eva Bucharová | zdroje: bylinkopedie.cz , mudr-alena-hamplova.cz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.