Pověst z Děčínska: Za jméno můstku prý může lakomství sedláků

14. červenec 2024

Proč se mostku přes Jílovský potok v části Děčína Podmokly říká Ovčí? Podle historických záznamů tu stojí od začátku 18. století. A hádanka kolem názvu není těžká.

Dá se snadno odvodit, že název Ovčí dostal most (nebo také Ovčí můstek nebo Ovčí lávka) proto, že sloužil pro ovce - když se u Děčína rozšiřoval jejich chov a bylo třeba je nějak dostávat přes Jílovský potok. Podle historických pramenů tak Günter z Brunau (uvádí se také jako Günter z Býnova) nechal postavit dřevěnou lávku na pískovcových pilířích. Proč ale jen pro ovce?

Günter z Brunau byl z rytířského rodu, který vlastnil na severu Čech řadu pozemků. Když začal uvažovat o stavbě mostku, zvažoval i jeho podobu. A protože taková stavba nebyla jednoduchá a levná, požádal podle místní legendy sedláky v okolí dnešního Děčína o pomoc, dnes by se řeklo spoluúčast na stavbě.

„Určitě se bude hodit i vám,“ přesvědčoval je podle pověsti. „Zkrátíte si cestu přes Jílovský potok.“

Sedlákům se ale nechtělo utrácet své peníze. Zřejmě si mysleli, že když Günter z Brunau můstek potřebuje, postaví ho nakonec sám a za své. Tak se také stalo. Ale Günter se prý rozhodl, že to sedlákům jen tak nedaruje. Nechal postavit most úzký a tak klenutý, že po něm mohly přecházet pohodlně jen ovce, sedlácké povozy přes něj nemohly.  

Kdo ví, jak by se tedy most jmenoval, kdyby se na něj sedláci složili spolu v Günterem. Po něm? Po sedlácích? Takhle se mu hned začalo říkat Ovčí.

Dnes je mostek kamenný a čtyři metry široký. Dlouhý je osmnáct metrů. V jeho blízkosti najdete silniční most. Ten tu ale stolí až od 19. století.

autor: ces
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.