Pověst z Děčínska: Pokud uslyšíte na Vrabinci pláč, možná najdete ve sněhu i rudé růže
Kdo se v době adventu vydá na zříceninu hradu Vrabinec poblíž Malého Března a Boletic nad Labem, může zaslechnout pláč bílé paní. Nebo ji i potkat, jak s hrůzou ve tváři obchází zbytky svého hradu.
Do Tří králů prochází místem, kde kdysi žila a zemřela. Pokud je sníh, můžete najít i její stopy. Poznáte je snadno, protože v nich podle pověsti leží květy rudých růží.
Muselo to být někdy koncem čtrnáctého nebo začátkem patnáctého století, kdy měla na Vrabinci žít paní a její služebnictvo. Už v patnáctém století totiž historické prameny popisují Vrabinec jako opuštěnou zříceninu. Podle jedné verze potkal hrad tento osud po velkém požáru. Právě v něm podle pověsti měla zamřít paní hradu.
Žila na Vrabinci bez manžela, protože ten zemřel v některé z válek. A protože se tehdy krajem potulovaly loupeživé bandy, jedna si vybrala i Vrabinec. Hrad v noci, kdy všichni spali včetně urozené paní, přepadla a dobyla. Služebnictvo členové bandy pobili, paní hradu svázali a hodili do studené kopky ve sklepení.
„Tady mezi krysami budeš, dokud neumřeš,“ smáli se jí ještě.
Hrad pak zapálili a odtáhli s lupem.
Nebyl nikdo, kdo by paní pomohl. Služebníci byli mrtví nebo se jim podařilo utéci, lupiči odešli. Paní mohla v kobce jen čekat na smrt.
Hrad pak už dál jen pustl. A protože se vše událo v předvánoční čas, objevuje se od té doby od adventu až do Tří králů každý rok na zřícenině bílá paní. Jiná verze pověsti říká, že má na svůj pláč kratší dobu - jen od Štědrého dne do Tří králů.
Dodnes není jisté, proč Vrabinec, kterému se původně říkalo Vrabín nebo i Vrábník, zpustl. V historických pramenech se dají najít jen dohady, jestli to byl skutečně velký požár nebo majitelé hrad prostě opustili, protože stojí na velmi nepřístupném místě. Místo dodnes působí velmi tajemně až magicky. Ostatně kromě bílé paní prý lidé čas od času vídali na Vrabinci přízrak šlechtice s hejnem havranů. Ale to už je jiná pověst…
Související
-
Pověst z Litoměřicka: Pokud nejdete na Liščíně zlato, vezměte nohy na ramena
Mají trpaslíci ve vrchu Liščín nedaleko Ploskovic ukrytý poklad, který jim pomáhají hlídat lišky, nebo jsou to jen pověsti?
-
Pověst ze Šluknovska: Žárlivci by si měli dát pozor na bílou paní
Kdo nežárlí, nemiluje, říká se. Jenže nic se nemá přehánět, jak potvrzuje jedna pověst o šluknovském zámku. Jeho pán si vzal mladou ženu, krásnou tak, že dech přecházel.
-
Pověst z Libochovic: Pokud chcete zůstat mladí, zajeďte na zámek
Měli by tam podle pověsti mít kouzelné zrcadlo. Kdo se do něj podívá, jako by se pro něj čas zastavil, zůstane tak mladý, jaký právě v tu chvíli je.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.