Zdužnatělé stopky dužistopky jsou sladké jako med. Listy se zase využívají k léčbě onemocnění jater
Dužistopka sladká je doma v Číně, Japonsku a Koreji, daří se mu ale i v našich podmínkách. Jde o mohutný okrasný keř, který má také chutné plody, vlastně stopky.
Dužistopka sladká, které se říká také japonské rozinky nebo orientální rozinky nebo hrozinkový strom, roste volně jako okrasný keř. Zdobí ho bílé chocholky květů, ale dá se i pěstovat – a to hlavně pro zdužnatělé stopky, které chutnají podobně jako sušené hroznové víno, tedy rozinky.
Zdužnatělé stopky se mohou jíst syrové. Používají se také k výrobě cukrátek pro mlsouny – dokonce mohou případně nahradit i med.
V tradiční čínské medicíně využívají listy dužistopky k léčbě nemocí jater. Staří léčitelé doporučovali dužistopku sladkou i po požití nadměrného množství alkoholu.
Související
-
Dejte šanci pohance. Předejdete nemocem jater, mozku i srdce a navíc je bezlepková
O pohance v poslední době slyšíme, že je to neprávem zapomenutý všelék. A bude na tom asi něco pravdy. Přestože jí lidé znali už před 2 000 lety, teď ji objevujeme znovu.
-
Mléč zelinný není plevel. Čistí játra a hodí se i na bradavice
Mléč je často mylně považován za plevel i proto, že roste všude – na polích, zahradách, na vinicích, na okrajích cest i na rumištích. Jedná se přitom o zajímavou léčivku.
-
Schizandra je považována za všelék – zahání únavu, zlepšuje koncentraci a regeneruje játra
Klanopraška čínská, citrónové dřevo, čínská, nebo též severní, magnolie – to jsou různé názvy pro jednu rostlinu. Také se jí ale říká bylina pěti chutí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka