Mléč zelinný není plevel. Čistí játra a hodí se i na bradavice

24. květen 2022

Mléč je často mylně považován za plevel i proto, že roste všude – na polích, zahradách, na vinicích, na okrajích cest i na rumištích. Jedná se přitom o zajímavou léčivku.

0808Mléč zelinný nebo také mléč hladký je jednoletka a může dorůst až do výšky 80 centimetrů.

Má žluté květy podobné těm pampeliškových. Ve skutečnosti je to druh bodláku. Když jí zlomíte, vytéká z ní takový rostlinný latex, říká se tomu mléčí, odtud ten název.

Tento latex používali v minulosti lidé na Novém Zélandu jako žvýkačku. Dobrý je i při léčbě bradavic.

Naši předkové využívali listy mléče jako salátovou zeleninu. Mají příjemné aroma. Obsahují vitamín C, bílkoviny, sacharidy. Oloupaný stonek se dá uvařit jako chřest.

Odvar z mléče zelinného podpoří správnou funkci jater. Také pomůže k dobrému trávení. Odvar celkově pomáhá k odstranění jedů z těla.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.