Léčivý rmenec se podobá heřmánku. Blahodárně působí při migrénách i na játra
Rmenec sličný patří mezi známé léčivky. Má drobné bílé květy a intenzivní, charakteristickou vůni. V přírodě ho potkáte od května až do září. Podobá se sice heřmánku, ale je vyšší – dorůstá až do výšky půl metru.
08Už staří Egypťané rmenec inhalovali a šňupali při nespavosti nebo dokonce při astmatických záchvatech. Naši dávní předkové využívali tuhle léčivku i při léčení nemocí jater nebo při migréně.
Ti, kteří špatně snáší heřmánek, mohou využít právě rmenec sličný. Čaj z něj uklidní nervy i zažívací poruchy. Většinou se využívají květy a listy, ale v podstatě se dá využít celá bylinka. Dobře funguje při léčbě drobných poranění, které se díky němu hojí lépe a rychleji.
Rmenec se přidává do likérů – dodá jim výraznější chuť. Někde ho dávají do bylinného piva.
V kosmetice je rmenec také jako doma. Třeba v šampónech. Tak pojďme k jednoduché přípravě čaje, nebo spíš bych měla říct nálevu ze rmence. Jednu až dvě čajové lžičky květu přelijte čtvrt litrem horké vody a nechte čtvrt hodiny louhovat. Pak nálev sceďte a už můžete popíjet.
Související
-
Čaj Gaba – přítel soustředění, jater a ledvin
Čaj Gaba připutoval do Česka z Japonska. Zpracovávají ho tam speciální technologií, při které jsou listy vystaveny působení dusíku.
-
Kapusta je zázrak přírody – pomáhá při problémech s žaludkem, játry i střevy
Je fakt, že kapustu jsme jako děti většinou nenáviděli. Přitom dokáže být tak dokonalá, je to skoro zázrak přírody – tedy kromě toho, že nadýmá.
-
Už staří Řekové používali fenykl jako lék proti trávicím potížím, k léčbě ledvin a jater
Původně středomořský fenykl obecný vám pomůže od křečí v trávicím ústrojí, proto bývá součástí čajů pro děti, které bolí břicho. Podporuje činnost střev a tlumí nadýmání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka