Kapusta je zázrak přírody – pomáhá při problémech s žaludkem, játry i střevy
Je fakt, že kapustu jsme jako děti většinou nenáviděli. Ono nebylo co milovat, když ve školních jídelnách tuhle blahodárnou zeleninu utopili v tuku. Přitom dokáže být tak dokonalá, je to skoro zázrak přírody – tedy kromě toho, že nadýmá.
Kapusta je bohatá na vlákninu, udržuje tak v příznivém stavu náš trávicí systém. Obsahuje vitamin C, vitaminy skupiny B, vitamin E a K. Je v ní také draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor, selen a kyselina listová.
Jestli máte potíže s žaludkem, játry nebo máte střevní potíže, měli byste kapustu baštit. Kapusta je velmi vytrvalá zeleniny, nevadí jí ani mrazy.
Jestli se chcete vyvarovat nadýmání, přidejte při vaření ke kapustě kmín, šalvěj nebo tymián.
Z kapusty nemusíte dělat jenom karbanátky – můžete ji dusit jako špenát nebo listy orestovat na olivovém oleji, s česnekem a zeleným pepřem.
My si dneska dáme salát. Jak na to? Vnitřní jemné listy povařte ve slané vodě, vychlaďte a pokrájejte na jemné proužky. Dejte do mísy a přidejte nahrubo nastrouhaný celer, mrkev a přihoďte pár lístků rukoly. Zalijte zálivkou z olivového oleje, vinného octa, soli a hrubě mletého bílého pepře.
Související
-
Léčivou sílu smrku znali lékaři už ve středověku. Pomáhá při nemocech dýchacích cest i žaludku
Ve smrkovém lese se nám dobře dýchá. Není to náhoda. Při procházce si proto můžete natrhat pár mladých smrkových výhonků. K čemu jsou dobré?
-
Pelyněk pomáhá při potížích s žaludkem nebo se žlučníkem. Dobrý je i při nemocech dýchacích cest
Pelyněk černobýl má hned několik lidových názvů – hořkohub, peluň, otec bylin nebo bylina dvanáctera léků. Hodí do kuchyně i do domácí lékárničky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka