Léčivou sílu smrku znali lékaři už ve středověku. Pomáhá při nemocech dýchacích cest i žaludku
Ve smrkovém lese se nám dobře dýchá. Není to náhoda. Při procházce si proto můžete natrhat pár mladých smrkových výhonků. K čemu jsou dobré?
Jak jehličí, tak mladé smrkové výhonky na konci větviček jsou zdravé. Výhonků nepotřebujete mnoho, takže nemusíte strom zničit.
Jehličí i výhonky obsahují silice i vitamíny. To obojí dohromady působí velmi dobře na naše zdraví. Mladé výhonky můžete baštit přímo. Z jehličí si raději připravte odvar.
Zdraví prospěšné jsou ale i šišky. I ty obsahují terpentýnovou silici, která pomáhá rozpouštět hleny, celkově uvolňuje dýchací cesty, tiší bolesti kloubů a svalů a celkově posiluje organismus.
Rostliny nikdy nesbírejte do igelitového pytlíku, ideální je proutěný košík. A sbírejte za suchého počasí, ne v dešti nebo po něm.
A teď jeden jednoduchý recept, tentokrát na smrkové vlasové tonikum proti lupům. 2 lžíce smrkových výhonků nebo jehličí zalijte 3 dcl 60% lihu nebo ovocné pálenky. Nechtě 14 dní na teplém místě louhovat. Občas protřepte, aby se uvolnily léčivé látky.
Po těch 2 týdnech přeceďte, přidejte 2 dcl vody. Uchovávejte ve skleněné, dobře uzavíratelné lahvi. Tonikem si po každém mytí namasírujte vlasovou pokožku a už neoplachujte.
Související
-
Kořen bedrníku sice nevoní, ale umí léčit ledvinové kameny i onemocnění horních cest dýchacích
Oddenek bedrníku má ostrou až štiplavou chuť. Dříve se dokonce užíval jako přísada při vaření piva. V léčitelství se podával ve formě tinktury nebo prášku.
-
Plicník lékařský ocení především astmatici a kuřáci. Pomáhá ale při všech dýchacích potížích
Na pestrých kvítcích plicníku lékařského září snad všechny odstíny růžové a fialové. V našich lesích roste plicník hodně, a to je dobře, protože dokáže léčit. Co konkrétně?
-
Pelyněk pomáhá při potížích s žaludkem nebo se žlučníkem. Dobrý je i při nemocech dýchacích cest
Pelyněk černobýl má hned několik lidových názvů – hořkohub, peluň, otec bylin nebo bylina dvanáctera léků. Hodí do kuchyně i do domácí lékárničky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.