Pověst z Chomutovska: Je dobré věřit i pasačce

26. leden 2025

Ve Vikleticích kdysi stával pivovar, u něj se dokonce nacházel i pivovarský rybník. Když se tam přestal vařit zlatavý mok, začala se budova využívat k bydlení.

Žilo tam i děvče, které chodilo pást husy. A právě ona to byla, která jednoho dne přiběhla vyděšená do starého pivovaru, že na kamenném stole na dvoře žhnou uhlíky a mohlo by hořet…

Lidé vyběhli ven, ale našli jen prázdný stůl. Dívce se proto vysmáli.
„Jsi bláznivá, kdoví, co jsi viděla,“ řekli jí, protože se všeobecně vědělo, že děvče příliš rozumu nepobralo.

Žádný div, že když přiběhla takto podruhé a pak potřetí, nikdo už se nenamáhal ani vyjít na dvůr.

Děvče se proto rozhodlo běžet s tím, že na kamenném stole na pivovarském dvoře opět hoří uhlíky, za šafářkou. Myslelo si, že ta ho vyslechne. Jenže žena všechno také brala jako hloupou fantazii. „Vezmi lopatu támhle v koutě a uhlíky smeť a vyhoď na hnůj, tam už hořet nebudou,“ řekla jen.

Druhý den šla šafářka kolem kouta, kde stála lopata. A přišlo jí, že se na ní cosi zatřpytilo. Podívala se blíž a ouha – na lopatě uvízl v kousku hnoje zlatý střípek.

Šafářka vyběhla k hnoji a začala ho přehrabovat. Nic ale nenašla.

A další zlaté uhlíky už pasačka na kamenném stole v pivovarském dvoře nikdy neviděla. Ani nikdo jiný...

 

autor: ces
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.