Dejte šanci pohance. Předejdete nemocem jater, mozku i srdce a navíc je bezlepková
O pohance v poslední době slyšíme, že je to neprávem zapomenutý všelék. A bude na tom asi něco pravdy. Přestože jí lidé znali už před 2 000 lety, teď ji objevujeme znovu.
V Čechách pěstujeme pohanku, která je doma v Himálaji, od 12. století. Za svůj název vděčí zřejmě Tatarům – pohanům, kteří ji vozili senou při nájezdech do Evropy. V posledních letech se stala pomyslnou královnou zdravé výživy.
Semena pohanky obsahují opravdu spoustu dobrého – od draslíku, fosforu, vápníku, železa, zinku až po vitamíny B, E, rutin anebo nenasycené mastné kyseliny.
Rutinu obsahuje pohanka opravdu hodně, hlavně v nati, slupkách a semenech. Rutin prospívá cévám v celém organismu. Vrací jim pružnost a spolu s vitamínem E cévy i léčí. Spolu s vitaminem C snižuje riziko trombózy, infarktu nebo mozkové mrtvice. Proto je dobré jíst k pohance syrovou zeleninu.
V pohance najdeme i další důležitý prvek – cholin. Regeneruje jaterní buňky poškozené nemocí nebo alkoholem. Pomáhá také odbourávat nahromaděný tuk v játrech.
Pohanka je cenným zdrojem vlákniny. Patří k bezlepkovým potravinám a je vhodná i pro celiaky. Hodí se do polévek, kaší, pomazánek, salátů, rizot, k zapékání.
My si teď připravíme pohanku se zeleninou. Jak na to? Připravte si 200 gramů pohanky, cuketu, pórek, celer a mrkev. Do 1,5 litru osolené vroucí vody vysypte pohanku, přikryjte pokličkou a nechte 20 minut stát, než nabobtná. Nevařte!
Na pánvi krátce osmahněte zeleninu, smíchejte s pohankou a nakonec přidejte sójovou omáčku podle chuti. Dobré chutnání!
Související
-
Mléč zelinný není plevel. Čistí játra a hodí se i na bradavice
Mléč je často mylně považován za plevel i proto, že roste všude – na polích, zahradách, na vinicích, na okrajích cest i na rumištích. Jedná se přitom o zajímavou léčivku.
-
Schizandra je považována za všelék – zahání únavu, zlepšuje koncentraci a regeneruje játra
Klanopraška čínská, citrónové dřevo, čínská, nebo též severní, magnolie – to jsou různé názvy pro jednu rostlinu. Také se jí ale říká bylina pěti chutí.
-
Léčivý rmenec se podobá heřmánku. Blahodárně působí při migrénách i na játra
Rmenec sličný patří mezi známé léčivky. Má drobné bílé květy a intenzivní vůni. V přírodě ho potkáte od května až do září. Podobá se sice heřmánku, ale je vyšší.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.