Ovoce papája je šťavnaté a obsahuje jen málo kalorií. Přitom má blahodárné účinky na zdraví
Papája bývá také nazývána stromový meloun. Její původní domovinou jsou tropické oblasti Ameriky. Plody připomínají vzhledem křížence mezi hruškou a avokádem – dají se jíst včetně semínek.
Pokud je papája čerstvá a vychlazená, výtečně chutná. Plody se mohou jíst syrové – třeba nakrájené na plátky, případně lžičkou jako meloun.
Papáju můžete použít i jako ingredienci k přípravě ovocných nápojů, salátů, džemů, dezertů nebo kompotů. Dobrá je také sušená.
V papáje je minimum kalorií, ale zato dost zdraví prospěšných látek, jako jsou vitamíny A a C, minerály, hlavně draslík, kyselina listová a také enzym papain. Ten působí kladně na trávicí soustavu, protože rozkládá bílkoviny. Zároveň dokáže zmírnit různé problémy s trávením, včetně plynatosti nebo zácpy a působí protizánětlivě.
Zmínit také musíme antioxidační účinky, protože papája neutralizuje nadbytek volných radikálů – tím zpomaluje proces stárnutí.
Neméně důležité jsou pozitivní účinky papáji na srdce a krevní oběh. Papain má navíc kladný vliv na pokožku, kterou dokáže vyživovat. Není tedy překvapením, že bývá součástí kosmetických přípravků.
Související
-
Mučenka jedlá je plná šťavnaté dužiny se spoustou vitamínů a minerálů
Exotickou, většinou tmavě fialovou mučenku můžeme lehce zaměnit s marakujou. Tato dvě ovoce se od sebe ale liší. Mučenka je menší a ne tak vejčitá jako marakuja.
-
Znáte microgreens? Jde o mladé rostlinky plné vitamínů a minerálů
Microgreens, neboli mikrobylinky, jsou mladé rostlinky zeleniny. Sklízí se hned, jak dosáhnou prvních lístečků.
-
Datle jsou vynikajícím zdrojem vitaminů a minerálů. Dodávají energii a posilují zdraví
Datlím se říká chléb pouště nebo chléb beduínů. Pokud se cítíte unaveni a přitom ještě potřebujete pracovat, zkuste si někdy místo šálku kávy sníst několik datlí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka