Mučenka jedlá je plná šťavnaté dužiny se spoustou vitamínů a minerálů
Exotickou, většinou tmavě fialovou mučenku můžeme lehce zaměnit s marakujou. Tato dvě ovoce se od sebe ale liší. Mučenka je menší a ne tak vejčitá jako marakuja.
Pokud jde o chuť, je mučenka sladší. Španělé toto ovoce mylně považovali za druh granátového jablka, a proto mu nejdříve říkali granadilla.
Dužina jedlé mučenky je šťavnatá a obsahuje mnoho semínek. Pokud je slupka tohoto ovoce už trochu vrásčitá, tmavě fialová, tak je zralá a má to nejlepší aroma.
Při pokojové teplotě může mučenka snadno vysychat, proto se doporučuje ji skladovat v ledničce. Tímto způsobem se může uchovávat po dobu několika týdnů.
Mučenka chutná dobře v ovocném salátu, ale také jako zmrzlina, sorbet, šťáva a dezert. Velmi oblíbená je i samotná, kdy se ze slupky vyjídá lžící.
Ze semínek mučenky se vyrábí olej, který se dále zpracovává do kosmetických produktů.
Mučenka obsahuje důležité vitamíny – C, A, E, B6 a také minerály – vápník, železo, draslík, hořčík i sodík. Také je bohatá na vlákninu, a podporuje tak trávení.
Související
-
Mučenka – exotická kráska s kouzelnými květy a zdravými plody
Přestože má mučenka překrásné květy, má trochu smutné jméno. Stavbou květů totiž připomíná trnovou korunu. Nenechte se ale odradit – prospívá našemu zdraví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.