Mučenka – exotická kráska s kouzelnými květy a zdravými plody
Přestože má mučenka překrásné a nepřehlédnutelné květy, má trochu smutné jméno. Její stavba květů totiž připomíná trnovou korunu. Nenechte se ale odradit – prospívá našemu zdraví.
Už stovky let používají lidé mučenku jako bylinné sedativum pro uklidnění a pro lepší spánek nebo při úzkosti. Obsahuje speciální sloučeninu, která snižuje mozkovou aktivitu – to pomůže uvolnit se a lépe spát.
Mučenku vyhledávají i ženy v menopauze. Právě při ní totiž mnoho žen trpí úzkostí, nebo dokonce depresí. Mučenka zabere při návalech horka, nočním pocení, změnách nálad i při bolesti hlavy.
Alkaloidy v květině působí jako antidepresivní léky. Mučenku můžete přidat sušenou do vařící vody a tento bylinný čaj popíjet, k dostání jsou i extrakty nebo kapsle.
Související
-
Dietolog varuje: „Omezovat se v jídle neznamená zdravě žít!“
Zdravý životní styl není jen o ukazateli na váze. Je o celkovém pocitu zdraví a pohody. Proto k němu patří i pohyb – ovšem přiměřený vaší kondici a situaci.
-
Žampiony prospívají zdraví. Je v nich spousta vitamínů, kyselina listová i železo
Žampiony chutnají jen jemně houbově, proto si je dopřávají i ti, kteří jinak houby moc nemusí. Navíc obsahují i dost zdraví prospěšných látek.
-
Shiitake, tzv. „perla mezi houbami“, je nejen mimořádně zdravá, ale i chutná
Houba Shiitake, neboli Houževnatec jedlý, pochází původně z východní Asie, kde se její léčebné účinky využívají více než 2000 let. V našich lesích ho ale bohužel nenajdete.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.