Dietolog varuje: „Omezovat se v jídle neznamená zdravě žít!“
Zdravý životní styl není jen o konečných hodnotách na displeji vaší osobní váhy. Je to o celkovém pocitu zdraví a pohody. Proto k němu patří nejen zdravá a pestrá strava, ale i pohyb – ovšem přiměřený vaší kondici a situaci.
Jste nervózní pokaždé, když si máte stoupnout na váhu? Nemusíte.
„Diagnostika, která se provádí při vstupních testech u výživových poradců ukáže, z čeho se každé tělo skládá,“ říká výživová poradkyně Markéta Supolíková.
Číslo na osobní váze totiž ukazuje celkovou hmotnost a neřekne vám tudíž to nejdůležitější: kolik celkového tuku máte v těle a kolik kilogramů váží svalová hmota, voda atp.
Na trhu můžete najít několik desítek, možná i stovek nejrůznějších diet. Jedna z nejvíce oblíbených je nízkosacharidová. Markéta Supolíková ale upozorňuje na tzv. „jojo efekt“.
Pokud toužíte po dlouhodobém výsledku a v tomto stylu tápete, měli byste se jít poradit k výživovému poradci. Ten by vám měl postavit jídelníček na míru, nebo alespoň poradit s pestrým jídelníčkem. Ten je postavený na kvalitních bílkovinách, tucích, sacharidech.
Není potřeba se omezovat. Vyhněte se ale jednoduchým cukrům
Nesmíte také zapomenout na ovoce a zelinu. „Měli bychom si rozdělit jednotlivé chody. Jíst minimálně třikrát denně. Ideální je pětkrát, abychom se obohatili ještě o svačinky,“ radí Markéta Supolíková.
V jídle bychom se přitom podle ní neměli omezovat. Měli bychom si dát pouze pozor na jednoduché sacharidy. Ty se totiž ukládají do našich tukových zásob, a to není pro zdravý životní styl vůbec ideální.
„Není to o tom, zakazovat si to, co má člověk rád a omezovat se,“ říká výživová poradkyně a dodává: „Měli byste spíš myslet na množství a kvalitu potravin, které přijímáte.“
K tomu, abyste se cítili lépe a hubnutí šlo dobře, byste navíc měli ke stravování přidat i adekvátní pohyb. Nemusíte zrovna uběhnout maraton. Podle poradkyně stačí i obyčejná delší procházka – důležitá je ale pravidelnost!
Pokud máte nějaké zdravotní omezení nebo chorobu, vždy byste se měli poradit s odborníkem, než si nasadíte nějakou drastickou dietu nebo extrémní pohyb.
Související
-
Žampiony prospívají zdraví. Je v nich spousta vitamínů, kyselina listová i železo
Žampiony chutnají jen jemně houbově, proto si je dopřávají i ti, kteří jinak houby moc nemusí. Navíc obsahují i dost zdraví prospěšných látek.
-
Borůvky patří mezi nejzdravější ovoce. Našemu zdraví přitom prospívají nejen plody, ale i listy
Borůvky jsou doma po celém světě. Často pokrývá celé kilometry lesa. Stojí za to natrhat si hrst čerstvých borůvek. Nejen, že si pochutnáme, ale prospějeme i svému zdraví.
-
Rýže je levná, chutná i zdravá… Ideální potravina pro zdravý růst vlasů, nehtů, kůže i kostí
Rýže už dávno není doma jen v asijských zemích. Zvykli jsme si na ní i tady v Evropě – připravujeme z ní všechny možné dobroty od nákypů přes suši až po rizoto.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.