Listy lesních jahod vám pomohou při průjmech, nemocech ledvin i močových cest
Lesní jahody jsou nejen lahodné, ale umí i léčit. K nejvýznamnějším účinným látkám jahodníku patří třísloviny, minerály, vitamin C a silice s citronovou vůní.
Sbírejte hlavně mladé listy, mají trpkou a nahořklou chuť a svíravý, slabě protizánětlivý účinek. Tento využijete například při střevních chřipkách nebo průjmech, při nemocech ledvin a močových cest. V každém případě má kladný vliv na látkovou výměnu a zároveň rozšiřuje cévy. V kombinaci s listy maliníku a ostružiníku jsou dobrou náhražkou pravého čaje.
Plody jahodníku, lesní jahody, obsahují organické kyseliny a rovněž cukry, vitamin C, pektiny a třísloviny. Sběr lesních jahod dnes vytlačilo pěstování zahradních odrůd, které ale nedosahují chuťových a aromatických vlastností lesních jahod.
A teď už si dáme čaj z jahodníku. Jak na to? 1 lžičku jahodníkových listů přelijeme ¼ litrem vroucí vody nechtě 15 minut odstát. Při přípravě lesního čaje smíchejte listy jahodníku, ostružiníku a maliníku.
Související
-
Pelyněk pomáhá při potížích s žaludkem nebo se žlučníkem. Dobrý je i při nemocech dýchacích cest
Pelyněk černobýl má hned několik lidových názvů – hořkohub, peluň, otec bylin nebo bylina dvanáctera léků. Hodí do kuchyně i do domácí lékárničky.
-
Dobromysl chrání před nemocemi, navíc i rozveseluje mysl
Dobromysl patřila už v dávných dobách mezi tzv. svatojánské kvítí. Lidé jí přisuzovali léčivou a dokonce kouzelnou moc.
-
Rajčata, ovoce a ořechy - postrachy cévních nemocí
Zdravotní stav každého člověka závisí z valné většiny na tom, jak žije a co jí. Nikdy přitom není pozdě začít napravovat chyby. Tentokrát vám doporučíme pár vesměs ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.