Japonským škrobem kuzu můžete nejen zahustit jídlo, ale i vyléčit žaludeční potíže
Pro škrob s názvem kuzu nemusíme až do jeho domoviny, tedy do Japonska. K dostání je i u nás, třeba v prodejnách se zdravou výživou.
Kuzu se získává z kořene vinného keře. V Japonsku a Číně je oblíbený už tisíc let. V tradiční čínské medicíně jím léčí žaludeční potíže. Látky v něm obsažené také uvolňují cévy, stažené napětím a stresem – při problémech prý uleví už malá miska pudinku z tohoto škrobu.
Bílý prášek kuzu se prodává ve sklenici, v takových malých hrudkách. Zacházejte s tím podobně jako s pudinkem, tedy před použitím ho rozmíchejte ve studené vodě. Pokrm nijak chuťově neovlivní, spíš jeho chuť jakoby zjemní.
Můžete s ním zahušťovat omáčky i polévky, nebo ovocné nápoje. Kuzu nevařte, do teplých jídel ho vmíchejte až nakonec.
Související
-
Znáte kořen kuzu? Hodí se v kuchyni i při léčení
Dnes se zaměříme na vinnou révu, konkrétně o jeden speciální druh, který roste v Asii. Zajímat nás bude její kořen, zvaný kuzu.
-
Lékořice se využívá v přírodní medicíně už tisíce let – například na žaludeční vředy
Lékořici používáme jako koření, jako sladidlo do bonbónů nebo žvýkaček, přidává se do zubní pasty, nealkoholických nápojů i piva. Jde ale také o účinnou léčivku.
-
Puškvorec není obyčejná tráva, ale významná léčivka. Je dobrá například na žaludeční problémy
Na puškvorec jsme už trochu zapomněli. Naši předkové před stovkami let ho ale používali, třeba jako koření.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.