Japonským škrobem kuzu můžete nejen zahustit jídlo, ale i vyléčit žaludeční potíže

26. říjen 2023

Pro škrob s názvem kuzu nemusíme až do jeho domoviny, tedy do Japonska. K dostání je i u nás, třeba v prodejnách se zdravou výživou.

Kuzu se získává z kořene vinného keře. V Japonsku a Číně je oblíbený už tisíc let. V tradiční čínské medicíně jím léčí žaludeční potíže. Látky v něm obsažené také uvolňují cévy, stažené napětím a stresem – při problémech prý uleví už malá miska pudinku z tohoto škrobu.

Bílý prášek kuzu se prodává ve sklenici, v takových malých hrudkách. Zacházejte s tím podobně jako s pudinkem, tedy před použitím ho rozmíchejte ve studené vodě. Pokrm nijak chuťově neovlivní, spíš jeho chuť jakoby zjemní.

Můžete s ním zahušťovat omáčky i polévky, nebo ovocné nápoje. Kuzu nevařte, do teplých jídel ho vmíchejte až nakonec.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.