Lékořice se využívá v přírodní medicíně už tisíce let – například na žaludeční vředy

15. květen 2023

Lékořici používáme jako koření, jako sladidlo do bonbónů nebo žvýkaček, přidává se do zubní pasty, pastilek proti kašli a nealkoholických nápojů i piva. Jde ale také o účinnou léčivku.

V kořenu lékořice najdeme škrob, saponiny, sacharidy i silice. Velmi dobře působí při zažívacích potížích – při zácpě, nadýmáni apod.

Lékořice umí pomoci také v případě komplikací s různými záněty. Obsahuje sladkou látku, která je dokonce mnohem sladší než běžný cukr. Právě tahle látka pomáhá při léčbě žaludečních vředů, které vznikají narušením sliznice žaludku. Projevují se bolestí břicha, nevolností, nechutenstvím.

Při léčbě se uplatní i antibakteriální účinky lékořice. Lékořicový extrakt má černou barvu a stejně tak jsou černé cukrovinky z lékořice vyráběné.

Pojďme si uvařit čaj z lékořice. Jak na to? Půl lžičky drceného kořene zalijte 3 deci vařící vody. Nechte čtvrt hodiny louhovat a sceďte.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová