Křen se nehodí jen k jídlu na talíř. Jde také o všestranný lék
Čerstvý kořen křenu můžete v první řadě nastrouhat a přidat k jídlu. Tímto způsobem jednoduše povzbudíte proces trávení. Existuje ale i mnoho domácích receptů s křenem, díky kterým se zbavíte rýmy či bolesti.
Možná máte křen za obyčejnou pochutinu, která se hodí tak nanejvýš k uzenému kolenu. Křen ale má i blahodárné účinky na lidské zdraví – říká se mu dokonce český ženšen.
Křen celkově posiluje organismus a je vhodný při rekonvalescenci. Jeho neporušený kořen nemá v podstatě žádné aroma. Při krájení nebo strouhání se ale uvolní enzymy a můžete se začít křenem léčit.
Kořen křenu obsahuje bílkoviny, vlákninu i kyselinu listovou. Výborně vám také doplní minerální látky, hlavně železo, draslík, vápník, hořčík, zinek nebo měď.
Křen má antiseptické a antibiotické účinky, proto ho užívejte při zánětech dýchacích i močových cest. Podporuje imunitu, pročistí vám krev a zlepší trávení a chrání organismus před volnými radikály.
Pro svůj vysoký obsah vitaminů se chroupání křenu doporučuje proti paradentóze.
Související
-
Příroda nabízí nepřekonatelná antibiotika – křen, cibuli nebo česnek
Pokud na vás skočí viróza, zkuste přírodní antibiotika – takový křen nebo zázvor, cibule a česnek totiž dokáží opravdové zázraky, a to bez nežádoucích vedlejších účinků.
-
Křen je vynikají nejen v kuchyni. Umí také pomoci s všemožnými zdravotními problémy
Křen selský patří do rodiny s hořčicí, řeřichou a ředkví. Tato rostlina se ale nehodí jen do kuchyně – funguje i jako léčivka.
-
Lahůdkový křen
Anna Hocká doporučuje… Suroviny a postup: Umeleme 45 dkg křenu, přidáme 4 dkg cukru krystal, lžičku soli, 2 dl převařené vody, 1 dl octa a 1 dl oleje, promícháme,...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.