Sladké dřevo - lékořice pomáhá v Asii už tisíce let jako přírodní lék
Lékořici používáme jako koření, sladidlo do bonbónů i žvýkaček, vyrábí se z ní známé „pendreky“, přidává se do zubní pasty, pastilek proti kašli, nealkoholických nápojů i piva. Jde ale také o přírodní lék...
V kořenu lékořice najdeme škrob, saponiny, sacharidy i silice. Velmi dobře působí při zažívacích potížích, tedy při zácpě, nadýmáni apod.
Lékořice umí pomoci také v případě komplikací s různými záněty. Obsahuje sladkou látku, která je dokonce mnohem sladší než běžný cukr. Právě tahle látka pomáhá při léčbě žaludečních vředů, které vznikají narušením sliznice žaludku. Projevují se bolestí břicha, nevolností, nechutenstvím. Při léčbě se uplatní i antibakteriální účinky lékořice.
Pojďme si teď uvařit čaj z lékořice. Jak na to? Půl lžičky drceného kořene zalijte 3 deci vařící vody. Nechte čtvrt hodiny louhovat a sceďte.
Z lékořice se využívají kořeny, kde se soustřeďuje ona typická chuť. Kořeny se sbírají, následně se vaří a filtrují, takže se z nich extrahuje šťáva. Vychladlá šťáva zhoustne a je lepkavá.
Ze šťávy lékořice se vyrábějí černé bonbóny, známé pod názvem „pendrek“.
Související
-
Pepř není jen koření – je plný vitaminů a minerálů
Pepř pochází z Indie. Cenili si ho Řekové a Římané. Legenda vypráví o tom, že černý pepř hlídali hadi, které lidi zaháněli ohněm. Tak prý toto koření zčernalo.
-
Čekanka je krásná a zdravá. Použít ji můžete celou – od květů přes listy až po kořen
Modré květy čekanky připomínají prý modré dívčí oči, čekající na milého. Dokáže vydržet i suchá léta a najdete ji kdekoliv na světě, kromě mrazivých zemí.
-
Šafrán – vzácné koření i lék
Úsloví „je toho jako šafránu“ ukazuje, jak vzácné to je koření. Na jeho jeden kilogram se musí nasbírat 60 tisíc až 120 tisíc květů šafránu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.