Šafrán – vzácné koření i lék

19. prosinec 2018

Úsloví „je toho jako šafránu“ ukazuje, jak vzácné to je koření a jak málo a opatrně se s ním od pradávna nakládalo. Na jeden kilogram tohoto vzácného koření se musí nasbírat 60 tisíc až 120 tisíc květů.

Šafrán má zvláštní vůni a trochu nahořklou chuť. Ve starověku byla krásná šafránová žluť módní barvou dam. Stejně tak byla módní i vůně šafránu. Šafrán se dá ale také použít jako koření a léčivka.

Od pradávna byl šafrán považován za zázračný elixír a životabudič. Jestli byl opravdu takovým zázrakem, o tom si můžete udělat vlastní názor, pravdou ale je, že šafrán opravdu podporuje smysly a uvolňuje napětí, utišuje bolesti a pomáhá při depresi.

03723238.jpeg

V současné medicíně se potvrdilo jeho příznivé působení při menstruačních bolestech a křečích. Muži ho užívali při neplodnosti, a co je zajímavé, ženy se jím zase chránily před nechtěným těhotenstvím.

Velmi žádané a přepychové byly voňavky ze šafránu. Šafrán ovoní a obarví rýži, omáčky, sladkosti i sýry.

Nejlepším způsobem, jak použít šafrán, je vylouhovat ho. Jak na to?

Dejte trochu šafránu do hmoždíře a pečlivě ho rozdrťte. Potom smíchejte asi jednu čajovou lžičku směsi s polovinou sklenice horké vody. Zakryjte a nechte louhovat několik minut. Objeví se spousta šafránové barvy a šafránový nálev je připraven k použití. Můžete ho skladovat v uzavřené sklenici v lednici asi týden.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...