Puškvorec není obyčejná tráva, ale významná léčivka. Je dobrá například na žaludeční problémy

15. září 2020

Puškvorec roste na okraji rybník nebo i v bažinách. Může dorůst až 1,5 metru. Jeho mečovité listy jsou široké jen kolem dvou centimetrů. Když je trochu natrhnete, hned ucítíte podmanivou sladkou vůni. My jsme na puškvorec trochu zapomněli, ale naši předkové, už před stovkami let, ho používali jako koření.

Sušený křen puškvorce přidávali naši předkové tam, kam my jsme zvyklí přidávat třeba skořici, muškátový oříšek nebo zázvor.

Ve Velké Británii mají dodnes v oblibě kandovaný puškvorec. Přidává se do zubní pasty, do žvýkaček nebo likérů.

Puškvorec si už dávno oblíbili bylinkáři jako významnou léčivku. Doporučovali ho při nadýmání i při kolikách.

Tato rostlina podporuje tvorbu žaludečních šťáv, tiší žaludeční křeče, díky vysokému obsahu tříslovin pomůže při průjmu. Působí močopudně i desinfekčně.

Zevně se dá puškvorec taky použít – například jako obklad při omrzlinách, otocích, revmatismu, bolavých kloubech.

Před užíváním se ale raději vždy poraďte s odborníkem. Stačí ho užívat opravdu velmi malé množství. Jen půl gramu prášku z kořene rozmíchaného ve čtvrt litru vody. Pokud byste to s užíváním přehnali, mohlo by vás bolet břicho.

Puškvorec se nehodí pro děti, nastávají a kojící maminky ani pro lidi s nízkým krevním tlakem.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...