Znáte kořen kuzu? Hodí se v kuchyni i při léčení
Dnes se zaměříme na vinnou révu, konkrétně o jeden speciální druh, který roste v Asii. Zajímat nás bude její kořen, zvaný kuzu.
Bílé kousky kuzu se melou na prášek a právě v takové podobě ho seženete. Vypadá jako škrob a právě jako škrob ho při vaření využijete.
Nejdřív ho rozpusťte – stačí jednu lžičku, v trošce vody, a pak už s ním můžete zahustit omáčky, polévky, hodí se i k přípravě pudinků nebo sladkostí. Vždycky ho stačí už jen chvilinku povařit. Výhodou je, že chuť jídla nijak nezmění.
Je snadno stravitelný, takže vhodný i pro malé děti. Můžete jim s kuzu třeba zahustit zeleninové polévky.
A proč si vlastně komplikovat život s kuzu a nedržet se tradičního škrobu? Určitě kvůli zdraví prospěšným látkám, které v něm jsou. Kromě flavonoidů i obsahuje i minerály, jako železo, sodík nebo vápník.
Léčitelé staré orientální medicíny kuzu využívali k detoxikaci organismu, hojení zánětů, ke zvýšení imunity, posílení oběhového systému i činnost srdce. Také k léčbě alkoholismu a závislosti na cigaretách.
My si dnes připravíme nápoj, který pomůže při únavě, při vyčerpání, při nemoci. Lžičku kuzu rozpusťte ve vodě a krátce povařte, až je roztok průhledný. Do roztoku pak přijdete šťávu z čerstvého ovoce.
Související
-
Chinovník se od pradávna používal k léčbě malárie. Má ale i další zdraví prospěšné účinky
Kůra chinovníků obsahuje účinné alkaloidy, nejvýznamnější je chinin. Už od pradávna se používal k léčbě malárie. Má ale i další dobré účinky. Podporuje třeba růst vlasů.
-
Čirok znají lidé už 8 000 let. Jde o chutnou a zdravou bezlepkovou obilovinu
Jestli už jste se přejedli rýže a rádi byste nějakou alternativu, vyzkoušejte čirok. Jde o bezlepkovou obilovinu, vhodnou i pro ty, kteří musejí držet bezlepkovou dietu.
-
Červená řepa je zdravá celá. Pochutnat si můžete i na jejích vitamíny nabitých listech
Listy červené řepy rozhodně nevyhazujte, byla by to věčná škoda. Jsou totiž zdravé a velmi chutné.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.