Znáte kořen kuzu? Hodí se v kuchyni i při léčení

9. červen 2021

Dnes se zaměříme na vinnou révu, konkrétně o jeden speciální druh, který roste v Asii. Zajímat nás bude její kořen, zvaný kuzu.

Bílé kousky kuzu se melou na prášek a právě v takové podobě ho seženete. Vypadá jako škrob a právě jako škrob ho při vaření využijete.

Nejdřív ho rozpusťte – stačí jednu lžičku, v trošce vody, a pak už s ním můžete zahustit omáčky, polévky, hodí se i k přípravě pudinků nebo sladkostí. Vždycky ho stačí už jen chvilinku povařit. Výhodou je, že chuť jídla nijak nezmění.

Je snadno stravitelný, takže vhodný i pro malé děti. Můžete jim s kuzu třeba zahustit zeleninové polévky.

A proč si vlastně komplikovat život s kuzu a nedržet se tradičního škrobu? Určitě kvůli zdraví prospěšným látkám, které v něm jsou. Kromě flavonoidů i obsahuje i minerály, jako železo, sodík nebo vápník.

Léčitelé staré orientální medicíny kuzu využívali k detoxikaci organismu, hojení zánětů, ke zvýšení imunity, posílení oběhového systému i činnost srdce. Také k léčbě alkoholismu a závislosti na cigaretách.

My si dnes připravíme nápoj, který pomůže při únavě, při vyčerpání, při nemoci. Lžičku kuzu rozpusťte ve vodě a krátce povařte, až je roztok průhledný. Do roztoku pak přijdete šťávu z čerstvého ovoce.

Spustit audio

Související