Dračí ovoce obsahuje látky podporující zdraví srdce a cév
Dračí ovoce je známé také pod názvem pitahaja, případně ještě zkráceně pitaja. Obsahuje v sobě zdraví prospěšné mastné kyseliny, zejména omega-3 a omega-6. Ty se ukrývají v jeho drobných černých semínkách a podporují zdraví srdce a cév.
Kaktusovitá plodina pitahaya je nejen vizuálně velmi atraktivní a přitažlivá, ale také bohatá na živiny. Její sytě růžová slupka a jasně bílá nebo červená dužina plná malých černých semínek z ní činí exotický poklad na talíři, a to nejen pro oko, ale především pro zdraví.
Plod váží běžně do 850 gramů, může ale dosáhnout i váhy kolem 1,5 kilogramu. Sladká dužina s malými černými semínky je bohatá na esenciální mastné kyseliny, které podporují zdraví srdce a cév.
Dračí ovoce má své kořeny v Latinské Americe, především v Mexiku. Roste na kaktusech, které se přirozeně vyskytují v tropických oblastech.
Květy pitahayi jsou nazývané královny noci – kvetou totiž pouze v noci a mají nádherné bílé okvětní lístky. K opylování dochází hlavně díky nočním opylovačům, jako jsou netopýři nebo můry. Plody mají vejčitý až protáhlý tvar s tužší slupkou, která je pokryta několika ostrými šupinami, zvláště na vrcholku, kde byl květ.
Zralé plody mají růžovou až červenou barvu, ale existují i žluté odrůdy. Díky své živé barvě přitahují zvířata, která pak roznášejí semena této rostliny do okolí.
Související
-
Ovoce papája je šťavnaté a obsahuje jen málo kalorií. Přitom má blahodárné účinky na zdraví
Papája bývá také nazývána stromový meloun. Její původní domovinou jsou tropické oblasti Ameriky. Plody připomínají vzhledem křížence mezi hruškou a avokádem.
-
Cibule do českých jídel prostě patří. Navíc je skvělým pomocníkem pro udržení zdraví
Cibule je královnou kuchyně. Pěstuje se v mnoha různých odrůdách. Žádná česká hospodyňka si bez ní nedovede představit vaření. Je ale skvělá i v naší lékárničce.
-
Jedinečnou chuť i zdraví prospěšné látky jasmínového čaje znali už ve staré Číně
Jasmín je doma v subtropickém Středomoří, ale i v našich podmínkách je vyhledávaným a oblíbeným keřem. Jeho květy nejen omamně voní – dá se z nich připravit i chutný čaj.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka