Chcete prospět svému zdraví? Konzumujte brambory vařené ve slupce a vytažené z lednice
Víte, jak správně zacházet s brambory před jejich konzumací? Měli byste je uvařit ve slupce a nechat zchladnout do druhého dne. Vysvětlíme vám proč.
Tajemství brambor pro readaktorku Evu Bucharovou odhalila až přednáška mikrobioložky Ivany Stenzlové, autorky knížky Dejte tělu šanci.
Tak se pustíme do správné přípravy brambor. Je to vlastně úplně jednoduché – nejdřív uvaříme neloupané brambory. Neloupané proto, aby v nich zůstal vitamín C, kterého je nejvíce právě těsně pod slupkou.
Syrové brambory navíc obsahují rezistentní škrob, stejně jako zelené banány nebo rýže. V čerstvě uvařeném a oloupaném bramboru se tento škrob promění na jednoduché škroby, které by mohly narušovat střevní prostředí i zvyšovat krevní cukr. Pokud ale dáme uvařený brambor přes noc do ledničky, stanou se škroby znova rezistentními – nedostanou se tedy do krve, ale posouvají se do střeva, kde se pak stávají výživou pro buňky a regenerují střevní sliznici.
Taková příprava brambor tedy zaručí, že se vám nezvedá hladina krevního cukru a vzniklé látky působí protizánětlivě.
Brambory, stejně jako vejce, patří podle tradiční čínské medicíny k elementu země, takže prospívají trávení.
Související
-
Vodnici jedli naši předkové místo brambor. Obsahuje málo kalorií, ale hodně minerálů
Brukev řepák vodnice plodí chutné kulaté bulvy. V kuchyních našich předků měly až do objevení Ameriky stejnou úlohu jako brambory.
-
Jestli už vás omrzely brambory, zkuste topinambury
Topinamburům se říká také indiánské, nebo židovské, brambory. Tyto hlízy jsou velmi zdravé a v kuchyni si je také zamilujete.
-
Na vánoce nemusí být jen kapr a bramborový salát. Vegetariáni mají úplně jiné menu
Zatímco během roku určitě často váháte, co si dát k večeři, na Štědrý den je volba většinou naprosto jasná - smažený kapr a bramborový salát, popřípadě místo kapra ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.