Čerstvé čínské zelí pak čoj je nabité vitamíny. Ještě zdravější ale je, když ho naložíte a zkvasíte
Zelí pak čoj je oblíbené v Číně a Japonsku. I u nás v Česku už jsme si k němu našli cestu. Pak čoj je spousta druhů. Liší se vzhledem, velikostí i využitím.
Jde o brukvovitou zeleninu příbuznou mangoldu. Jeho využití se u nás většinou omezilo pouze na přípravu zeleninových salátů – existuje však více způsobů, jak pak čoj v kuchyni používat.
Pokud hledáte novou zeleninu, kterou můžete začlenit do svého jídelníčku, pak je zelí pak čoj skvělou volbou. Nejlepší je konzumovat pak čoj v syrovém stavu – zachová si tak nejvíce cenných látek.
Syrové listy můžete přidat do zeleninových salátů, skvěle chutná v kombinaci s uzeným lososem, melounem nebo avokádem. Pak čoj můžete i fermentovat – samostatně nebo s kimči.
Pokud křupavé pak čoj využijete při dochucení teplých pokrmů, přidejte ho až úplně nakonec. Dobře chutná s česnekem a zázvorem.
Pak čoj obsahuje vitamíny, jako C nebo B, z minerálů je to vápník, draslík a hořčík, také antioxidanty a samozřejmě vlákninu. Tato zelenina navíc obsahuje jen velmi málo kalorií a pomáhá hubnutí.
Související
-
Zelí jedli lidé už v pravěku. Je plné vitamínů a minerálů
Zelí pěstujeme a jíme my lidé už 4000 let. Je bohaté na minerální látky, jako je vápník, železa, draslík, selen i zinek. Dále na vitamíny A, B, C, E, K i U.
-
Nakládáme kysané zelí. Se znalkyní divokých bylin a plevelů Veronikou Hájkovou
Začal podzim, čas nakládání všemožných přírodních plodin. Proto jsme si do studia pozvali odbornici a společně s ní budeme nakládat zelí a fermentovat zeleninu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.