Voňavý hřebíček je dobrý na dýchací cesty. Pomáhá také proti parodontóze

24. listopad 2022

Předvánoční čas se neobejde bez hřebíčku – ať už pečete perníčky, pracny nebo si chcete udělat svařené víno. A pokud vás trápí parodontóza, tak po něm sáhněte také.

Kvalitní hřebíček poznáte podle hnědého těla a světlé hlavičky – pokud je tmavá, hřebíček vyhoďte, bude hořký. Prodává se samozřejmě celý, doma si ho umeleme nebo roztlučeme v hmoždíři.

Odpradávna se věřilo, že má afrodiziakální účinky, proto ho novomanželky přidávaly svým mužům do jídla před svatební nocí.

Hřebíček obsahuje sloučeninu eugenol, která má čistící účinky. Hřebíčkovou silici můžete přidat do aromalampy, v období chřipek vyčistí vzduch i dýchací cesty. Možná i z toho důvodu zavěšovaly dříve maminky hřebíček nad dětské postýlky.

V lidové medicíně byl hřebíček nejčastěji využíván v souvislosti se zuby – při akutní bolesti zubu, než stihnete zajít k zubaři, žvýkejte jeden až dva hřebíčky – silice totiž poměrně efektivně snižuje bolest zubního nervu.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.