Proskurník znali už ve starověku. Pomáhá při zánětech dýchacích cest i hojení ran
Proskurník lékařský lidé znali a užívali už ve starověku. Téhle trvalce se daří hlavně tam, kde je vlhko a teplo, třeba ve Středomoří. Léčivé jsou hlavně slizy, proskurník ale obsahuje i silice nebo třísloviny. Používají se jak květy, tak listy, ale hlavně kořen – v tom je slizových látek nejvíce.
Macerát z kořene působí dobře na sliznice, oceníte ho při léčbě horních cest dýchacích, protože usnadňuje vykašlávání. Vyzkoušet ho můžete i při suchém nebo dráždivém kašli.
Lidoví léčitelé ho doporučují také při léčbě žaludečních vředů a dalších problémech s trávicím traktem. Vně dobře působí i při hojení ran.
Kořen je nejlepší macerovat, tedy dát mu čas. 4 lžičky sušeného kořene zalijte dvěma sklenicemi odstáté studené vody a nechte tak přes noc. Ráno to přeceďte, můžete i přihřát a popíjet.
Kořen proskurníku se ale dá také kandovat a užívat jako pastilky proti kašli.
Související
-
Podběl – proslulá bylinka na léčení dýchacích cest
Podběl je hodně nenáročná kytička. Daří se jí na jílu, na holých stráních i na rumištích. Tam najdete celé polštáře těchto žlutě zářivých květů.
-
Divizna léči a chrání dýchací cesty. Její moc znali už lidé ve starověku
Divizna je krásná celé léto, až do podzimu. Přitom každý kvítek je rozvitý pouze jediný den. Kdy je nejlepší květy sbírat a proč se to vyplatí?
-
Léčivou sílu smrku znali lékaři už ve středověku. Pomáhá při nemocech dýchacích cest i žaludku
Ve smrkovém lese se nám dobře dýchá. Není to náhoda. Při procházce si proto můžete natrhat pár mladých smrkových výhonků. K čemu jsou dobré?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.