Vepřové, husí či kachní sádlo výborně dochutí pokrm. Navíc jde o superpotravinu
Vepřové, husí nebo kachní sádlo výborně dochutí pokrm, navíc je zdrojem zdraví prospěšných látek. Některými výživovými odborníky je proto dokonce nazýváno superpotravinou.
Vyškvařené sádlo ze zabíjačky muselo dřív hospodyňkám vydržet celý rok – až do další zabíjačky. Nějaký čas bylo zavrhováno, ale už je zase na výsluní. A to je dobře, protože je zdrojem kyseliny olejové, omega 6 mastných kyselin i omega 3 mastných kyselin.
Vepřové sádlo je dobrým zdrojem vitamínů skupiny B a minerálů. Je to méně nasycený a zdravější tuk než sádlo jehněčí či hovězí. Cholesterol je v něm také, ale ne tolik, aby měl špatný vliv na naše zdraví. Naopak, díky kyselině olejové pomůže špatný cholesterol snižovat. Navíc neobsahuje škodlivé transmastné kyseliny, které bývají ve ztužených tucích.
Sádlo dodá jídlu specifickou chuť i vůni. Musíte uznat, že řízek nebo bramborák usmažený na sádle chutná lépe, než z fritézy naplněné řepkovým olejem nebo nějakým ztuženým umělým tukem. I buchty pečené na sádle výborně chutnají.
Sádlo má navíc vysokou tepelnou stabilitu. Na rozdíl od některých rostlinných olejů nevzniká při smažení na něm tolik jedovatých látek.
Působí dobře i na naše zdraví – jako prevence proti cukrovce a nemocem se zrakem. Podporuje hojení popálenin, oparů a ekzémů, a prospěšné zábaly ze sádla při kašli určitě také znáte.
Související
-
Víte, kdy použít máslo a kdy margarín? Do jakého pečiva patří olej a kam sádlo?
Není jedno, jaký tuk používáme při přípravě pečiva. Proto, když zaměníme tuk z receptu za tuk jiný, nemusí to dopadnout pro naše chuťové buňky zrovna dobře!
-
Vepřové sádlo s cibulí se hodí nejen na chléb. Jde o skvělý základ mastí proti zánětům a ekzémům
Už jste se někdy koupali v polévce? Doporučíme vám koupel, která svým složením a vůní polévku trochu připomíná. Co je ale nejdůležitější ‒ pomáhá při ekzémech a ule...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.